تاکید مالکی بر نخست وزیری مجدد خود تهدید به پیگرد قضایی رئیس جمهور عراق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نوری مالکی نخست وزیر عراق، بامداد دوشنبه 11 آگوست، بر نامزدی خود برای سومین دور ریاست دولت تاکید کرد. او همچنین تهدید به محاکمه فواد معصوم رئیس جمهوری عراق به اتهام نقض قانون اساسی کرد.

مالکی که در نطقی تلویزیونی سخن می گفت، نسبت به «ورود عراق به تونلی تاریک» هشدار داد.

مالکی در نطق کوتاهی که آن را شبکه تلویزیونی العراقیه پخش کرد گفت که فواد معصوم رئیس جمهوری عراق، دو بار قانون اساسی عراق را نقض کرد و علیه او در دادگاه عالی کشور، شکایت خواهد کرد.

مالکی افزود: «زیر پا گذاشتن قانون اساسی، باعث می شود ما اقدام های لازم را اتخاذ کنیم. رفتار رئیس جمهوری کودتا علیه قانون اساسی است.»

مالکی، فواد معصوم را به «نقض عمد قانون اساسی» متهم کرد و گفت، این سیاست، پیامدهای خطرناکی برای عراق خواهد داشت.

این سخنان مالکی پس از پایان مهلت قانونی برای مامور کردن بزرگترین فراکسیون پارلمان به تشکیل دولت، مطرح شده است.

نوری مالکی ریاست ائتلاف دولت قانون را بر عهده دارد که خود را بزرگترین فراکسیون پارلمان عراق می داند.

دولت قانون بخشی از ائتلافی بزرگتر به نام ائتلاف ملی عراق است که در آن گروه های شیعه حضور دارند. ریاست ائتلاف ملی بر عهده ابراهیم جعفری است. فواد معصوم رئیس جمهوری عراق و سلیم الجبوری رئیس پارلمان، ائتلاف ملی را فراکسیون بزرگ پارلمان می دانند.

در سایه پافشاری مالکی بر نخست وزیر مجدد خود، ائتلاف ملی عراق تا کنون نتوانسته بر سر نامزد نخست وزیری، به توافق برسد.

کردها و سنی ها، با نخست وزیری مجدد مالکی مخالف هستند و سیاست های او را عامل بحران کنونی عراق می دانند. رقبای شیعه مالکی از در مجلس اعلای شیعی، جریان صدر و شماری دیگر از گروه ها، در این زمینه با کردها و سنی ها هم نظر هستند.

مالکی با فشارهایی از سوی آیت الله سیستانی مرجع عالی شیعیان عراق برای کنار گرفتن از نخست وزیری نیز روبرو است. گزارش هایی هم از مخالفت آمریکا و ایران با نخست وزیری مجدد مالکی منتشر شده است.

پیش از سخنان نخست وزیر عراق، کاظم الصیادی نماینده پارلمان عراق از ائتلاف دولت قانون در سخنانی مطبوعاتی گفته بود که این ائتلاف در صورتی که از سوی فواد معصوم به عنوان بزرگترین فراکسیون شناخته نشود، در خواست سلب صلاحیت از او را مطرح خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید