اوضاع غزه محور گفت و گوی های ملک عبد الله و السیسی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ملک عبدالله بن عبد العزیز پادشاه سعودیف شامگاه یکشنبه 10 آگوست با عبد الفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر در جده، دیدار و گفت و کرد.

به گزارش خبرگزاری دولتی سعودی (واس)، در این دیدار روابط دو جانبه و راه های گسترش آن در زمینه های مختلف، به بحث گذاشته شد.

همچنین درباره حوادثی که در زمینه های اسلامی، عربی و بین المللی و در مقدمه آن اوضاع در سرزمین های فلسطین اشغالی و تلاش های صورت گرفته برای متوقف کردن تجاوزهای اسرائیل به نوار غزه، گفت و گو شد.

بنا بر این گزارش، ملک عبد الله بن عبد العزیز در پایان دیدار، نشان ملک عبد العزیز را که به رهبران بلندپایه کشورهای دوست اهدا می شود، بر گردن عبد الفتاح السیسی آویخت.

شایان ذکر است که رئیس جمهوری مصر شامگاه یکشنبه به جده رسید. این نخستین سفر السیسی به سعودی به عنوان رئیس جمهور مصر است. در فرودگاه بین المللی جده، شاهزاده سعود الفیصل وزیر امور خارجه سعودی و شاهزاده مقرن بن عبد العزیز جانشین ولیعهد و معاون دوم هیئت وزیران به عنوان نماینده ویژه پادشاه، از السیسی استقبال کردند.

در همین زمینه دفتر ریاست جمهوری مصر با صدور بیانیه ای اعلام کرد که اوضاع در غزه و تلاش های در حال انجام از سوی مصر برای آتش بس و متوقف کردن کشتار فلسطینی های بی گناه، محور بحث های صورت گرفته بود. در همین زمینه درباره طرح ارائه شده از سوی مصر برای آغاز آتش بسی پایدار که محور مذاکرات آینده قرار می گیرد، گفت وگو شد؛ مذاکراتی که در آن حقوق مشروع مردم فلسطینی و در راس آن ها برپایی کشوری مستقل به پایتختی بیت المقدس شرقی، مطرح می شود.

بیانیه ریاست جمهوری مصر در بیانیه خود خاطرنشان کرد که اوضاع در عراق با توجه به وسیع شدن دایره تروریسم در منطقه و بازتاب آن بر اوضاع عراق به طور خاص و منطقه به طور عام نیز از محورهای بحث بود. اوضاع سوریه و لیبی و تاثیرهای آن بر مصر، پادشاهی سعودی و امنیت ملی عربی، از دیگر موضوعات گفت وگوهای دوجانبه بود.

در همین راستا شاهزاده مقرن به نیابت از پادشاه سعودی، ضیافت شامی برای رئیس جمهوری مصر و هیئت همراهش برگزار کرد.


بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید