اعلام حمایت آمریکا از رئیس جمهوری عراق در برابر مالکی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که واشینگتن به طور کامل از فواد معصوم رئیس جمهوری عراق به عنوان ضامن اجرای قانون اساسی این کشور، حمایت می کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ماری هارف معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، بامداد دوشنبه 11 آگوست در بیانیه ای اعلام کرد: «با هر تلاشی برای به دست آوردن نتایج دلخواه با زور یا بازی با روند قانونی و قضایی، مخالفیم.»

خانم هارف افزود که ایالات متحده از نزدیک اوضاع عراق را دنبال کرده و با رهبران این کشور در تماس است.

پیش از این بریت مکگوک معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور عراق در حساب کاربر خود در شبکه توئیتر نوشته بود: «به طور کامل از فواد معصوم رئیس جمهوری عراق حمایت می کنیم.»

او ادامه داده بود: «آقای فواد معصوم می تواند اجماعی ملی بر سر قانون اساسی و نامزد نخست وزیری به وجود آورد.»

حمایت های آمریکا از آقای معصوم پس از تهدید شدن او از سوی نوری مالکی نخست وزیر عراق به پی گرد قضایی صورت می گیرد.

نوری مالکی نخست وزیر عراق، بامداد دوشنبه در نطقی تلویزیونی بر نامزدی خود برای سومین دور ریاست دولت تاکید کرد.


مالکی همچنین تهدید به محاکمه فواد معصوم رئیس جمهوری عراق به اتهام نقض قانون اساسی به اتهام عرفی نکردن او برای پست نخست وزیری کرد.

همچنین نیروهای امنیتی و شبه نظامیان وفادار به نوری مالکی نخست وزیر عراق، پیش از نطق تهدید آمیز او علیه فواد معصوم رئیس جمهوری این کشور، در مناطق استراتژیک بغداد به ویژه منطقه حفاظت شده سبز، مستقر شدند.

نوری مالکی ریاست ائتلاف دولت قانون را بر عهده دارد که خود را بزرگترین فراکسیون پارلمان عراق می داند.

دولت قانون بخشی از ائتلافی بزرگتر به نام ائتلاف ملی عراق است که در آن گروه های شیعه حضور دارند. ریاست ائتلاف ملی بر عهده ابراهیم جعفری است. فواد معصوم رئیس جمهوری عراق و سلیم الجبوری رئیس پارلمان، ائتلاف ملی را فراکسیون بزرگ پارلمان می دانند.

در سایه پافشاری مالکی بر نخست وزیر مجدد خود، ائتلاف ملی عراق تا کنون نتوانسته بر سر نامزد نخست وزیری، به توافق برسد.

کردها و سنی ها، با نخست وزیری مجدد مالکی مخالف هستند و سیاست های او را عامل بحران کنونی عراق می دانند. رقبای شیعه مالکی از در مجلس اعلای شیعی، جریان صدر و شماری دیگر از گروه ها، در این زمینه با کردها و سنی ها هم نظر هستند.

مالکی با فشارهایی از سوی آیت الله سیستانی مرجع عالی شیعیان عراق برای کنار گرفتن از نخست وزیری نیز روبرو است. گزارش هایی هم از مخالفت آمریکا و ایران با نخست وزیری مجدد مالکی منتشر شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید