استقرار نیروهای وفادار به مالکی در مناطق استراتژیک بغداد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نیروهای امنیتی و شبه نظامیان وفادار به نوری مالکی نخست وزیر عراق، پیش از نطق تهدید آمیز او علیه فواد معصوم رئیس جمهوری این کشور، در مناطق استراتژیک بغداد به ویژه منطقه حفاظت شده سبز، مستقر شدند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع امنیتی گزارش داده است که نیروهای ویژه ارتش و امنیتی عراق و شبه نظامیان وفادار به مالکی، بامداد دوشنبه در منطقه سبز بغداد و دیگر مناطق استراتژیک پایتخت عراق، مستقر شدند.

این اقدام در پی افزایش تنش های سیاسی بر سر انتخاب نخست وزیر مجدد عراق صورت می گیرد.

منابع امنیتی تاکید کردند که استقرار این نیروها به گونه است که به نظر می رسد وضعیت فوق العاده در بغداد اعلام شده است.

خبرگزاری رویترز نیز گزارش داده است که شبه نظامیان وفادار به مالکی پس از نطق تلویزیونی او، گشت زنی های خود را در بغداد بیشتر کردند.

برخی گزارش ها حاکی از آن است که بخشی از نیروهای نظامی و شبه نظامی وفادار به مالکی، در نزدیکی منزل فواد معصوم رئیس جمهوری عراق مستقر شدند.

در همین حال گزارش شده است که نیروهای امنیت رئیس جمهوری پس از تحرکات نیروهای وفادار به مالکی، به حال آماده باش کامل در آمده اند.

نوری مالکی نخست وزیر عراق، بامداد دوشنبه در نطقی تلویزیونی بر نامزدی خود برای سومین دور ریاست دولت تاکید کرد.

مالکی همچنین تهدید به محاکمه فواد معصوم رئیس جمهوری عراق به اتهام نقض قانون اساسی به اتهام عرفی نکردن او برای پست نخست وزیری کرد.

نوری مالکی ریاست ائتلاف دولت قانون را بر عهده دارد که خود را بزرگترین فراکسیون پارلمان عراق می داند.

دولت قانون بخشی از ائتلافی بزرگتر به نام ائتلاف ملی عراق است که در آن گروه های شیعه حضور دارند. ریاست ائتلاف ملی بر عهده ابراهیم جعفری است. فواد معصوم رئیس جمهوری عراق و سلیم الجبوری رئیس پارلمان، ائتلاف ملی را فراکسیون بزرگ پارلمان می دانند.

در سایه پافشاری مالکی بر نخست وزیر مجدد خود، ائتلاف ملی عراق تا کنون نتوانسته بر سر نامزد نخست وزیری، به توافق برسد.

کردها و سنی ها، با نخست وزیری مجدد مالکی مخالف هستند و سیاست های او را عامل بحران کنونی عراق می دانند. رقبای شیعه مالکی از در مجلس اعلای شیعی، جریان صدر و شماری دیگر از گروه ها، در این زمینه با کردها و سنی ها هم نظر هستند.

مالکی با فشارهایی از سوی آیت الله سیستانی مرجع عالی شیعیان عراق برای کنار گرفتن از نخست وزیری نیز روبرو است. گزارش هایی هم از مخالفت آمریکا و ایران با نخست وزیری مجدد مالکی منتشر شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید