آمریکا شماری از دیپلمات های خود را از اربیل خارج کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که این کشور شماری از کارمندان کنسولگری خود در اربیل پایتخت اقلیم کردستان عراق را این شهر خارج کرده است.

از هفته گذشته و با آغاز حملات شبه نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش به مناطق تحت کنترل نیروهای نظامی کردستان موسوم به پیشمرگه، شهر اربیل در معرض خطر قرار گرفت.

البته نیروی هوایی آمریکا با مجوز باراک اوباما رئیس جمهوری این کشور، حملات هوایی محدود خود را به مواضع داعش آغاز کرده است. هدف از این حملات حمایت از شهروندان، دیپلمات ها و مشاوران نظامی آمریکا در اربیل و جلوگیری از نسل کشی اقلیت های ایزدی و مسیحی اعلام شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شامگاه یکشنبه 10 آگوست، وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد: «وزارت امور خارجه شماری از کارمندان خود از سفارت خانه در بغداد و کنسولگری در اربیل که کنسولگری در بصره و واحد پشتیبانی از عراق در عمان پایتخت اردن منتقل کرد.»

با این وجود این بیانیه تاکید کرده است: «سفارت در بغداد و کنسولگری در اربیل، همچنان باز هستند و به فعالیت خود ادامه می دهند.»

روز یکشنبه هواپیماهای نظامی آمریکا، مواضع داعش را در نزدیکی اربیل پایتخت عراق برای سومین روز پیاپی، بمباران کردند.

بنا بر اعلام فرماندهی نیروهای مرکزی ارتش آمریکا، مواضعی هدف قرار گرفت که از آن ها، نیروهای پیشمرگه که از اربیل حمایت می کردند مورد حمله قرار می گرفتند.

از سویی منابع پزشکی اعلام کردند که یک انتحاری، 10 تن از نیروهای پیشمرگه را کشت و 80 نفر دیگر را زخمی کرد. این حمله انتحاری در شهر جلولاء روی داده که در آن درگیری میان کردها و داعش، در جریان است.

نیروهای پیشمرگه روز یکشنبه موفق شدند دو شهر مخمور و گویر را از چنگ شبه نظامیان داعش در آورند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید