چهار حمله هوایی آمریکا علیه داعش.. اوباما: تشکیل دولت عراق مهمترین گام است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

ارتش آمریکا اعلام کرد که جنگنده ها و هواپیماهای بدون سرنشین این کشور، روز شنبه 9 آگوست، 4 بار مواضع گروه دولت اسلامی موسوم به داعش را در شمال عراق بمباران کردند.

پیش از آن باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا با بیان این که پایان بحران عراق زمان خواهد برد، خواستار تشکیل هرچه سریعتر دولت در این کشور شد.

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) در بیانیه ای اعلام کرد که جنگنده ها و هواپیماهای بدون سرنشین این کشور، روز شنبه چهار بار مواضع داعش را در شمال عراق با هدف حمایت از غیر نظامیان، بمباران کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا که مامورت عملیات در خاورمیانه را بر عهده دارد نیز اعلام کرد که روز پنجشنبه ساعت 15:20 به وقت گرینویچ، هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی، دو نفربر داعش را در نزدیکی شهر سنجار هدف قرار داده و یکی از ان ها را منهدم کردند.

بنا بر این اعلام، 20 دقیقه بعد دو نفر بر و یک خودروی زرهی نیز طی بمباران هواپیماهای بدون سرنشین، منهدم شدند.

فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا افزود که ساعت 19 به وقت گرینویچ، جنگنده های آمریکا یک اتوبوس حامل نیرو را در نزدیکی سنجار در حد فاصل موصل و مرزهای سوریه، هدف قرار دادند.

ارتش آمریکا می گوید که نشانه ها از موفقیت این حملات هوایی حکایت دارد.

این دور سوم حملات هوایی آمریکا علیه داعش است که پس از صدور مجوز باراک اوباما رئیس جمهوری این کشور صورت می گیرد.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه در کنفرانسی خبری گفت که حملات هوایی آمریکا، مهمات و اسلحه ای را نابود کرد که ممکن بود در حملات داعش به شهر اربیل پایتخت اقلیم کردستان عراق، مورد استفاده قرار گیرد.

او در عین حال خاطرنشان کرد که ممکن است پایان این بحران، زمان بر باشد.

اوباما که پیش از ترک واشینگتن برای سپری کردن تعطیلی دو هفته ای خود در ایالات ماساچوست سخن می گفت، اظهار داشت: «معتقد نیستم ما بتوانیم این مشکل را در چند هفته حل کنیم. مساله زمان بر خواهد بود.»

اوباما افزود که ایالات متحده، به ارائه کمک و مشاوره های نظامی به دولت عراق و نیروهای کرد، ادامه خواهد داد. او همچنین بارها بر اهمیت تشکیل «فوری» دولتی در عراق با حضور همه طرف ها، تاکید کرد.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: «معتقدم این هشداری برای همه عراقی های داخل بغداد است تا درک کنند در صورتی که خواهان حفظ یکپارچگی و همبستگی کشور هستند، باید در نحوه انجام وظایفشان بازنگری کنند.»

از زمان اعلام نتایج انتخابات پارلمانی عراق در آوریل گذشته، بغداد در بنبستی سیاسی به سر می برد؛ مساله ای که تلاش ها برای مقابله با شبه نظامیان مسلح را با مانع مواجه کرد. نوری مالکی نخست وزیر عراق در معرض فشارهای رو به افزایشی برای صرفنطر کردن از نخست وزیری در دور سوم است. او اما در برابر این فشارها مقاومت می کند.

باراک اوباما روز پنجشنبه، با هدف «حمایت از آمریکایی های حاضر در اربیل و جلوگیری از نسل کشی اقلیت ها» مجوز حملات هوایی محدود علیه مواضع گروه داعش را صادر کرد.

گروه داعش ماه گذشته مناطق وسیعی از شمال عراق را تصرف کرد. این گروه که در مناطق تحت تصرف خود برپایی خلافت اسلامی اعلام کرده است، هفته گذشته حرکت به سمت مناطق تحت کنترل کردها را آغاز کرد. این گروه شهرهایی را تصرف کرد که ساکنانش از اقلیت ایزدی و مسیحی هستند.

این نخستین تحرک مستقیم نظامی آمریکا در عراق از زمان خارج کردن نیروهایش از این کشور در سال 2011 است.

ده ها هزار نفر از ایزدی های های ساکن شهر سنجار، به کوه ها پناه برده اند. آن ها توسط نیروهای داعش محاصره می شود. از سویی نبود مواد غذایی و آب، خطر فاجعه انسانی را در کوه سنجار به وجود آورده است.

اوباما گفت: «دو بار به وسیله هواپیما، با موفقیت مواد غذایی و آب برای آوارگان پرتاب شد.»

او گام های بعدی را که ایجاد کریدورهای امن برای خارج کردن ایزدی ها از مناطق کوهستانی است، پیچیده تر توصیف کرد.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: «هواپیماهای آمریکایی آماده هدف قرار دادن تروریست های مستقر در اطراف کوه هستند تا به نیروهای عراق برای شکست محاصره و نجات محاصره شدگان، کمک کنند.»

اوباما تاکید کرد که هیچ طرحی برای اعزام نیروهای زمینی آمریکایی به عراق وجود ندارد.

او گفت: «مهمترین جدول زمانبندی که بر روی آن تاکید می کند، تشکیل دولت عراق است.»

او افزود: «باید از دخالت طولانی مدت و هزینه برمان در عراق، درس بگیریم.»

رئیس جمهوری آمریکا خاطرنشان کرد که با دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا و فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه گفت و گو کرده و بر وضع استراتژی طولانی مدت برای مقابله با گروه داعش، به توافق رسیده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید