مردم کردستان برای دفاع از سرزمین خود از بازار سیاه اسلحه می خرند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با نزدیک شدن شبه نظامیان گروه داعش به مسافت 30 دقیقه با ماشین تا اربیل پایتخت اقلیم کردستان عراق، کارکنان خارجی بخش نفت از این شهر گریختند. از سویی، بازار اسلحه در اربیل رونق گرفت.

در سایه 10 سال تنش داخلی مستمر در عراق، اقلیم کردستان از امنیت نسبی بر خوردار بود؛ فضایی که باعث شد شرکت های نفتی بزرگ، این منطقه را مکان مناسبی برای فعالیت خود بیابند.

اما اکنون و با تحرک گروه داعش به سمت شمال پس از آن که ماه گذشته، مناطق وسیعی از جنوب اقلیم کردستان را تصرف کرد، این امنیت بر هم خورده است.

یک تاجر اسلحه به نام آلان (35 ساله) که 12 سال در بریتانیا در یک رستوران پیتزا فروشی کار می کرد، به خبرگزاری رویترز گفت: «مردم در اربیل شغل خود را رها کرده و برای خرید اسلحه می آیند تا بتوانند به جنگ علیه داعش بروند.»

او می گوید که تنها روز پنجشنبه، 45 قبضه سلاح فروخته است. او یکی از تفنگ ها را 300 دلار یعنی دو برابر قیمت معمولش فروخته است.

او تاکد می کند: «مردم ترسیده اند. آیا اربیل در معرض تهدید قرار دارد؟ بله در خطر است.»

شبه نظامیان گروه داعش مقادیر زیادی اسلحه سنگین و خودروی زرهی از نیروهای ارتش عراق به غنیمت برده اند؛ مساله ای که باعث شد توان این گروه چند برابر شود.

عملیات اخیر شبه نظامیان داعش بزرگترین تهدید مناطق کردستان عراق از زمان سرنگونی نظام صدام حسین رئیس جمهوری اسبق این کشور به شمار می آید.

شیروان محمد دربندی تاجر 40 ساله اسلحه می گوید: «معمولا اوضاع به این شکل نیست. اکنون مردم برای دفاع از سرزمین و شرفشان اسلحه می خرد. ما نمی گذاریم داعشی ها بیایند. آن ها نمی توانند به اربیل برسند.»

نیروهای داعش روز پنجشنبه، پرچم سیاه رنگ خود را فراز یک ایست بازرسی در منطقه مرزی اقلیم کردستان برافراشتند. آن ها با تصرف پنجمین میدان نفتی و بزرگترین سد عراق، پیشروی قابل توجهی داشتند.

حملات هوایی جمعه و شنبه آمریکا به مواضع داعش، باعث فروکش کردن نگرانی ها شده است. اما روند خرید اسلحه از بازار سیاه همچنان در حال افزایش است.


شرکت های خارجی نفت

قرار نبود اوضاع اینگونه در کردستان پیش برود؛ منطقه ای که شرکت های نفتی آن را برای فعالیت خود امن یافتند. صدها کارمند این شرکت ها از راه فرودگاه اربیل، کردستان را ترک کردند.

یک کارمند در شرکت خدمات نفتی که خواسته نامفش فاش نشود گفت: «در جستجوی چاه نفت در حال حفاری بودیم که شرکت از ما خواست محل کار خود را ترک کنیم زیرا اوضاع دیگر برای ما امن نیست.»

هوشیار زیباری وزیر امور خارجه عراق و از اعضای بلندپایه حزب دموکرات کردستان جمعه 8 آگوست در کنفرانسی خبری گفته بود که گروه داعش اقدام به بسیج همه نیروهای خود در عراق سوریه برای جنگ علیه نیروهای پیشمرگه می کند.

او تاکید کرده بود «این جنگی خطرناک است و موجودیت کردها را با تهدید روبرو می کند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید