انتخابات ریاست جمهوری ترکیه آغاز شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

انتخابات ریاست جمهوری ترکیه بامداد امروز یکشنبه 10-8-2014 آغاز شد. سه نفر در این انتخابات با هم رقابت می کنند.

رجب طیب اردوغان نخست وزیر فعلی ترکیه در نظرسنجی ها پیشتاز است. اردوغان گفته است که پست ریاست جمهوری از حالتی سمبلیک به حالتی مقتدر تبدیل خواهد کرد.

این اولین بار است که ترک ها رئیس جمهوری خود را با رای مستقیم انتخاب می کنند. دو رقیب دیگر اردوغان در نظر سنجی ها فاصله زیادی با او دارند.

نتایج نظرسنجی های نشان می دهد که اکمل الدین احسان اوغلو رهبر اصلی اپوزیسیون ترکیه نفر دوم خواهد شد. اکمل الدین از دو حزب جمهوری خلق و حزب جنبش ناسیونالیسم حمایت می شود.

کاندید سوم، صلاح الدین دمیرتاش 41 ساله، کرد تبار با شخصیتی کاریزماتیک است. وی از سوی حزب دموکراتیک خلق نامزد شده و به او لقب "اوبامای کردها" داده اند.

اردوغان گفته است اگر به ریاست جمهوری انتخاب شود، قدرت را به این پست منتقل خواهد کرد، چون رئیس جمهوری با رای مستقیم مردم انتخاب می شود پس طبیعی است از حالت سمبلیک خارج شده و دارای قدرت های اجرایی باشد. پیش از این، رئیس جمهوری توسط پارلمان انتخاب می شد.

حزب توسعه و عدالت اردوغان اعلام کرده است که دست به ترمیم قانون اساسی خواهد زد تا رئیس جمهوری دارای قدرت اجرایی باشد. ترکیه در حال حاضر با یک سیستم دموکراسی پارلمانی اداره می شود. پیشنهاد ترمیم قانون اساسی ترکیه، نظام این کشور را شبیه به سیستم حکومتی فرانسه خواهد کرد.

اردوغان گفت که از امتیازات نهفته قانون اساسی استفاده کرده و قدرت های بیشتری به رئیس جمهوری خواهد داد.

اردوغان 60 سال سن دارد که از سال 2003 نخست وزیر ترکیه بوده است، اما اساسنامه حزبش به او اجازه نمی دهد که بیش از سه بار کاندیدای نخست وزیری شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size