یک مسئول آمریکایی: دولت عراق مسلح سازی اقلیم کردستان را آغاز کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک مقام سئول آمریکایی جمعه 8 آگوست اعلام کرد که دولت عراق هواپیمایی حامل مهمات جنگی به دولت اقلیم خودمختار کردستان تحویل داد.

این اقدامی بی سابقه در مسیر همکاری نظامی میان اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این مسئول آمریکایی که خواسته نامش فاش نشود، گفت: «نیروهای امنیتی عراقی به فرماندهی نوری مالکی، مهمات جنگی که بیشتر آن ها اسلحه سبک است، به وسیله هواپیمای نظامی سی-130 به دولت اقلیم کردستان تحویل دادند تا به منظور نبرد علیه نیروهای داعش در اختیار نیروهای پیشمرگه قرار گیرد.»

این مسئول آمریکایی افزود که دولت آمریکا در حال همکاری با دولت عراق است تا نیازهای اقلیم کردستان به اسلحه از جمله موشک و خمپاره، «در اسرع وقت» تامین شود.

از ماه ها پیش روابط میان دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان به دلیل اختلاف بر سر مسائلی همچون بودجه، فروش نفت و مناطق مورد مناقشه، پر تنش شده بود. اما در یک هفته اخیر و با آغاز حملات شبه نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش به مناطق تحت کنترل کردها، دوابط بهبود نسبتی یافت.

جبار یاور سخنگوی وزارت پیشمرگه اقلیم کردستان گفته بود که این وزارتخانه در نامه ای به وزارت دفاع عراق، خواستار برگزاری جلسه ای فوری شده است.

بابکر زیباری رئیس ستاد مشترک ارتش عراق هم جمعه به خبرگزاری فرانسه گفت: «اتاق عملیاتی با حضور افسرانی از ارتش عراق، نیروهای پیشمرگه کردستان و کارشناسانی از نیروهای آمریکایی تشکیل شده تا اهداف را مشخص کرده و پاکسازی مناطق را با مشارکت نیروی هوایی ارتش عراق آغاز کنند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید