مقتدی صدر: حمله داعش به بغداد بسیار نزدیک است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مقتدی صدر رهبر جریان صدر عراق در بیانیه ای اعلام کرد گزارش هایی اطلاعاتی دریافت کرده مبنی بر این که بعضی از «گروه های تروریستی» آمادگی های خود را برای ورود به بغدا پایتخت عراق، به پایان رساندند.

در این بیانیه، مقتدی صدر تاکید کرده که برای بسیج کردن افراد به منظور دفاع از بغداد با هماهنگی طرف های دولتی، آمادگی کامل دارد.

او خواستار ترسیع در روند آماده سازی ها شد.

مقتدی صدر افزوده در صورت موافقت طرف های دولتی، بیانیه ای دیگر برای بسیج کردن نیروهای صادر خواهد کرد.

او تاکید کرده است: «در صورت موافقت، ما آماده دفاع از بغداد، دروازه های آن، مقدساتش، مساجد آن، کلیساهایش و عبادتگاه های آن هستیم.»

مقتدی صدر سال های گذشته گروهی شبه نظامی به نام «جیش المهدی» را رهبری می کرد که شاخه نظامی جریان صدر به شمار می آید. این گروه در زمان مخالف حضور نیروهای آمریکایی در عراق بود و با این نیروها در نجف و شهرهای دیگر عراق جنگید.

اما بعدها مقتدی صدر فعالیت جیش المهدی را به حال تعلیق در آورد. این سیاستمدار شیعه عراقی، چند ماه پیش اعلام کرد سیاست را کنار گذاشته و دفاتر جریان صدر را تعطیل می کند.

به نظر می رسد بحران های سیاسی و امنیتی در عراق، آقای صدر را بار دیگر به میدان سیاست کشانده است.

گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، ماه گذشته پس از تصرف مناطق وسیعی از شمال عراق، اعلام کرد که قصد دارد به سمت بغداد نیز حرکت کند. این گروه اسلامگرای تندرو در مناطق تحت تصرف خود در عراق و سوریه، برپایی خلافت اسلامی اعلام کرده است.

Advertisement


بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید