مسئولان کرد: سد موصل به طور کامل به کنترل داعش در آمد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مسئولان بلندپایه در اقلیم کردستان عراق می گویند که سد موصل، بزرگترین سد عراق، به تصرف نیروهای داعش در آمده است.

در روزهای گذشته داعش و شماری از رسانه ها از تصرف این سد خبر داده بودند. اما همواره مسئولان اقلیم کردستان این اخبار را تکذیب کرده و تاکید می کردند که نیروهای نظامی اقلیم موسوم به پیشمرگه، همچنان کنترل سد را در دست دارند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، فداد حسین مدیرکل دیوان ریاست اقلیم کردستان در کنفرانسی خبری که جمعه 8 آگوست برگزار کرد، گفت که نیروهای داعش در جدیدترین حمله خود، سد موصل را تصرف کردند.

از سویی هلگورد حکمت سخنگوی وزارت پیشمرگه در اقلیم کردستان نیز به خبرگزاری فرانسه گفت: «شبه نظامیان (داعش) از شامگاه پنجشنبه، کنترل سد موصل را در دست گرفته اند.»

بشار کیکی رئیس شورای اداری استان نینوی نیز به خبرگزاری فرانسه گفت: «شبه نظامیان داعش هم اکنون به طور کامل کنترل سد موصل را در دست دارند.»

سد موصل که بر روی رود دجله ساخته شده و 50 کیلومتر از شمال شهر موصل فاصله دارد، منبع اصلی آب استان نینوی و مناطق اطراف آن به شمار می آید.

نیروگاه برق سد موصل هم یکی از نیروگاه های اصلی تولید برق عراق و منبع اصلی برق استان نینوی و دیگر مناطق شمال عراق است.

رایان کروکر سفیر سابق آمریکا در عراق و ژنرال دیوید پترائوس فرمانده سابق ارتش آمریکا در سال 2007 نسبت به خطر تخریب سد هشدار داده بودند.

این دو شخصیت آمریکایی در نامه ای که سال 2007 به نوری مالکی نخست وزیر عراق نوشتند، تاکید کردند: «هرگونه آسیب به سد موصل منجر به جاری شدن سیل در امتداد رود تا بغداد می شود.»

شروق العبایجی نماینده پارلمان عراق و کارشناس امور فراورده های آبی نیز به روزنامه الحیات گفته است، هرگونه آسیبی به سد موصل می تواند به غرق شدن یک سوم شهرهای عراق منتهی شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید