گروههای"مقاومت فلسطین" تمدید آتش‌بس با اسرائيل را رد کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دو مسئول بلندپایه از جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) روز جمعه 8-8-2014 اعلام کردند که گروههای "مقاومت فلسطین" تمدید آتش بس در نوار غزه با ارتش اسرائیل را نمی پذیرند.

حماس که کنترل نوار غزه را در دست دارد، اسرائیل را به عدم پذیرش خواسته های فلسطینی ها برای برقراری اتش بس متهم کرده است.

گروههای حماس و جهاد اسلامی می گویند علیرغم ادامه گفت‌وگوها در مصر اما هنوز به توافقی درباره تمدید آتش بس دست نیامده است.

آتش‌بس 72 ساعته که از صبح روز سه‌ شنبه به اجرا درآمده است، امروز ساعت 5 صبح به وقت گرینویچ پایان می‌یابد.

یک مسئول از حماس پس از پایان نشست طولانی با میانجی های مصری در قاهره، تاکید کرد: "موضع ما واحد و مبتنی بر مخالفت با تمدید آتش بس است و این تصمیم نهایی ما است".

این مسئول با بیان اینکه اسرائیل در ازای آتش بس چیزی عرضه نکرده است، افزود: "یکی از درخواست های اصلی حماس برای پذیرش آتش بس دائمی، پایان محاصره غزه است که اسرائیل آن را نپذیرفت".‎

از سوی دیگر یکی از رهبران جهاد اسلامی نیز تاکید کرد که گروه های فلسطینی از روز سه شنبه تصمیم نهایی خود را گرفته اند و تا زمانی که اسرائیل به خواسته های فلسطینی ها پاسخ ندهد با تمدید آتش بس موافقت نخواهند کرد.

این در حالی است که ارتش اسرائیل مدعی شده بامداد جمعه و پیش از پایان آتش بس، دو موشک از غزه به سمت جنوب اسرائیل شلیک شده است.

حماس این ادعا را تکذیب و تاکید کرد که از غزه موشکی به سمت اسرائیل شلیک نشده است. از صبح سه شنبه در غزه آتش بس اعلام شده بود.

مذاکرات آتش بس دائمی بین گروه‌های فلسطینی و اسرائیل با میانجیگری مصر در قاهره در حال انجام است.

طرف فلسطینی بر رفع محاصره کامل نوار غزه، بازگشایی بنادر و گذرگاهها در این مذاکرات تأکید دارد. طرف اسرائیلی نیز خلع سلاح گروه‌های مقاومت را شرط هرگونه آتش بس اعلام کرده است. گروه‌های "مقاومت" فلسطینی مطرح کردن مسئله خلع سلاح فلسطین را خط قرمز خود در این مذاکرات اعلام کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید