پیشروی داعش به سمت اربیل و تصرف شهرهایی مسیحی نشین

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
7 دقيقه (Reading time)

شبه نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، به پیشروی خود به شهر اربیل پایتخت اقلیم کردستان عراق ادامه دادند؛ مساله ای که باعث شد هزاران تن از مسیحیان از خانه و کاشانه خود فرار کنند.

این پیشروی اسلامگرایان تندرو، باعث مطرح شدن زمزمه هایی درباره احتمال دخالت نظامی خارجی در عراق شد.

عکاسان رویترز نیروهای گروه داعش را دیده اند که یک ایست بازرسی را در منطقه مرزی اقلیم کردستان که با اربیل حدود 30 دقیقه فاصله دارد، تصرف کرده اند.

بنا بر این گزارش، نیروهای داعش پرچم های سیاه را بر فراز ایست بازرسی منطقه مرزی خزر بر افراشتند. اما مسئولان امنیتی کرد تصرف ایست بازرسی منطقه خزر را توسط گروه داعش تکذیب کرده و می گویند که نیروهای نظامی اقلیم موسوم به پیشمرگه، در حال پیشروی هستند و «تروریست ها» را شکست خواهند داد. آن ها همچنین از ساکنان اقلیم کردستان خواستند آرامش خود را حفظ کنند.

در همین حال روزنامه نیویورک تایمز نوشت که باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، در حال بررسی انجام حملات هوایی به نیروهای داعش یا رساندن کمک های انسانی به اقلیت های دینی محاصره شده در عراق است.

کاخ سفید آمریکا هم اعلام کرد که ایالات متحده و ارتشش از نیروهای نظامی عراقی و کرد که در حال حمایت از محاصره شدگان توسط شبه نظامیان داعش هستند، پشتیبانی می کنند.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید در این باره گفت: «هر گونه اقدام نظامی احتمالی آمریکا در عراق بسیار محدود خواهد بود و با اصلاحات سیاسی در این کشور مرتبط خواهد بود.» او تاکید کرد: «مشکلات عراق راه حل نظامی ندارند.»

روز پنجشنبه 7 آگوست، شبه نظامیان داعش، روستای قره قوش بزرگترین شهر عراق را تصرف کردند. این حادثه باعث شد هزاران تن از ساکنان از این شهر فرار کنند.

یوسف توماس، اسقف کرکوک و سلیمانیه، به خبرگزاری فرانسه گفت: «ده ها هزار آواره مسیحی در وضع بدی به سر می برند و لازم است شورای امنیت سازمان ملل متحد هرچه زودتر برای نجات آنها اقدامی انجام دهد.»

توماس گفت: «این مسیحیان از شهرهای قره قوش، برطله و کرملیس هستند، که با پای پیاده یا با ماشین های خود از دست داعش فرار کرده، و خود را به ایست بازرسی شهر اربیل رسانده اند، تا اجازه ورود به اقلیم کردستان را بگیرند.»

در همین حال فرانسه خواستار برگزاری جلسه فوق العاده شورای امنیت سازمان ملل متحد برای «مقابله با تهدیدهای تروریستی در عراق» شد.

همچنین دفتر فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه اعلام کرد که پاریس آماده پشتیبانی از نیروهایی است که از اقلیم کردستان عراق دفاع می کنند. این اعلام پس از گفت و گوی تلفنی آقای اولاند با مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان صورت گرفت.

پس از انتشار خبرهایی مبنی بر پیروی نیروهای داعش به سمت میدان های نفت در منطقه، سهام های شرکت های انرژی در کردستان سقوط کرد.

شرکت شِورون روز پنجشنبه اعلام کرد که در حال خارج کردن کارگران خود از کردستان است. یک منبع در بخش نفت نیز گفت که شرکت اکسون موبیل هم کارکنان خود را از اقلیم کردستان خارج می کند.

گروه داعش در بیانیه ای که در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر منتشر کرده، اعلام کرد که نیروهایش طی عملیاتی که از اول هفته آغاز کرده، 15 شهر و شهرک، سد موصل بزرگترین سد عراق و یک پایگاه نظامی را تصرف کرده اند. این در حالی است که مسئولان کرد می گویند نیروهای پیشمرگه همچنان کنترل سد را در دست داردند.

یک شاهد از رویترز روز پنجشنبه گفت نیروهای داعش پرچم سیاه خود را بالای سد موصل برافراشتند. این سد که بر روی رود دجله برپا شده، بسیار استراتژیک است. تصرف آن توسط نیروهای داعش به این گروه امکان کنترل آب و برق یا غرق کردن شهرهایی اصلی در عراق را می دهد.

اوایل هفته، نیروهای داعش با شکست دادن نیروهای پیشمرگه، شهرهای های زمار و سنجار را تصرف کردند. ساکنان شهر سنجار ایزدی مذهب هستند و هزاران تن از پیروان این آیین، به کوه ها فرار کردند.

اما یک مشاور امنیتی دولت اقلیم کردستان گفت که نیروهای پیشمرگه، عقب نشینی تاکتیکی داشتند.

دیوید ساونسون سخنگوی دفتر هماهنگ کننده سازمان ملل متحد در امور انسانی گفت شمار کسانی که در کوه سنجار در محاصره نیروهای داعش بودند، در 24 ساعت گذشته نجات یافتند.

او خاطرنشان کرد که 2حدود 200هزار نفر با پیشروی نیروهای داعش از سنجار فرار کردند.

سانوسن افزود: «این رنج ها ابعاد بسیار بزرگی دارد و بر زندگی صدها هزار نفر تاثیر می گذارد.»

او تاکید کرد که شمار زیادی از آوارگان نیاز فوری به آب، غذا و دارو دارند.

سخنگوی یونیسف نیز گفت که بسیاری از کودکان در کوه سنجار از خشکی رنج می برند و تا کنون دستکم 40 تن از این کودکان جان خود را از دست داده اند.

ایزدی ها که گروه داعش به آن ها با چشم «آتش پرستان» می نگرد، با خطر اعدام توسط نیروهای این گروه شبه نظامی روبرو هستند؛ گروهی که در پی برپایی حکومت خلافت اسلامی و تغییر نقشه خاورمیانه است.

مسئولان ترک می گویند هزاران عراقی که اکثر آن ها ایزدی هستند، به خاطر ترس از جنگ، خود را به مرزهای ترکیه رسانده اند.

در کرکوک، پلیس و منابع پزشکی اعلام کردند که دستکم 11 نفر در انفجار دو خودروی بمب گذاری شده در کنار مسجدی شیعی که آوارگان در آن پناه گرفته اند، کشته شدند.

شهر نفت خیز کرکوک از مناطق مورد مناقشه با دولت مرکزی عراق است. پس از تصرف مناطق وسیعی از شمال عراق توسط گروه داعش در ماه گذشته، نیروهای پیشمرگه این شهر را به کنترل خود در آوردند.

انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در روز پنجشنبه در بغداد پایتخت عراق نیز، دستکم 14 نفر را کشت.

دستاوردهای گروه داعش، باعث بیدار شدن نگرانی هایی نسبت به پیروی تندروها در سرار جهان از این گروه اسلامگرا، به وجود آورد.

طی روزهای اخیر شبه نظامیان اسلامگرا یک شهرک در مرز لبنان با سوریه را تصرف کردند اما پس از میانجی گری های صورت گرفته، از این شهرک خارج شدند.

نیروهای داعش روز چهارشنبه در شهر مخمور در 30 کیلومتری اربیل، با نیروهای کردستان درگیری شدند. برخی منابع می گویند که اسلامگرایان این شهر را تصرف کردند اما مسئولان کرد و رسانه های محلی کردستان، تاکید کردند که نیروهای پیشمرگه، همچنان کنترل این شهر را در دست دارند.

خبرگزاری های رویترز و آسوشیتدپرس به نقل از شاهدان گزارش داده اند که شبه نظامیان اسلامگرا، شهرهای تکلیف و کویر را که اکثر ساکنان آن ها مسیحی هستند نیز تصرف کرده اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید