بمباران یک واحد توپخانه‌ای داعش در نزدیکی اربیل توسط جنگنده‌های آمریکایی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرد که دو هواپیمای نظامی این کشور، روز جمعه ۸ آگوستُ، دو پایگاه توپخانه‌ای گروه دولت اسلامی موسوم به داعش را که از آن برای هدف قرار دادن نیروهای کرد استفاده می‌شد، بمباران کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترزُ جان کربی سخنگوی پنتاگون در بیانه‌ خود خاطرنشان کرد: «دو جنگده اف-ای-۱۸ با بمب‌های کنترل شده توسط لیرز یک واحد توپخانه ای سیار در نزدیکی اربیل را هدف قرار دادند.»

او افزود که شبه نظامیان داعش از این توپخانه برای بمباران نیروهای کردی استفاده می‌کردند که حمایت از اربیل پایتخت اقلیم کردستان را بر عهده داشتند؛ شهری که در آن نظامیان و دیپلمات‌های آمریکایی حضور دارند.

او افزود که فرمانده نیروهای مرکزی آمریکا با مجوز رئیس ستاد مشترک ارتش، تصمیم به این حمله هوایی گرفت.

ساعاتی پیش از این حمله باراک اوباما رئیس جمهوری امریکا مجوز حملات هوایی علیه نیروهای داعش در عراق و همچنین رساندن کمک های انسانی به نیازمندان در این کشور را صادر کرد.

باراک اوباما در نطقی خبری در کاخ سفید، به پیشروی نیروهای داعش در روزهای اخیر و حمله آن ها به مناطقی که در آن ها اقلیت های ایزدی و مسیحی ساکن هستند اشاره کرد.

او همچنین با بیان این که سفارتخانه آمریکا، دیپلمات های این کشور و همچنین مستشاران نظامی آمریکایی در اربیل هستند، تاکید کرد در صورت حرکت شبه نظامیان به سوی اربیل، هدف حملات هوایی آمریکا قرار خواهند گرفت.

اوباما خطاب به مردم آمریکا گفت: «در صورت قرار گرفتن شهروندان آمریکایی در معرض خطر و قرار گرفتن هزاران نفر در خطر کشته شدن و نسل کشی، اقدام خواهیم کرد.»

نیروهای داعش از روز یکشنبه پیشروی خود را در مناطق تحت کنترل نیروهای اقلیم کردستان موسوم به پیشمرگه آغاز کردند. شماری از شهرها از جمله زمار، سنجار و قره‌قوش، میدان نفتی عین زاله و سد موصل،بزرگترین سد عراق، به تصرف نیروهای داعش در آمده است. هزاران نفر از اقلیت های ایزیدی و مسیحی هم از این مناطق فرار کرده و آواره شده‌اند.

در پی این تحولات بریتانیا جمعه از شهروندان خود خواست اربیل را ترک کنند. این درخواست پس از انتشار گزارش‌هایی مبنی بر نزدیک شدن نیروهای داعش به ۳۰ کیلومتری اربیل صورت گرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید