اوباما مجوز حملات هوایی آمریکا عليه داعش را صادر کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، بامداد جمعه 8 آگوست، مجوز حملات هوایی علیه نیروهای داعش در عراق و همچنین رساندن کمک های انسانی به نیازمندان در این کشور را صادر کرد.

باراک اوباما در نطقی خبری در کاخ سفید، به پیشروی نیروهای داعش در روزهای اخیر و حمله آن ها به مناطقی که در آن ها اقلیت های ایزدی و مسیحی ساکن هستند اشاره کرد.

او همچنین با بیان این که سفارتخانه آمریکا، دیپلمات های این کشور و همچنین مستشاران نظامی آمریکایی در اربیل هستند، تاکید کرد در صورت حرکت شبه نظامیان به سوی اربیل، هدف حملات هوایی آمریکا قرار خواهند گرفت.

رئیس جمهوری آمریکا با بیان این که در نتیجه حملات شبه نظامیان تندرو، هزاران عراقی آواره و بسیاری از آن ها کشته شدند، به اوضاع شهر ایزدی نشین سنجار اشاره کرد. او گفت در این شهر بسیاری از مردم کشته شده و بسیاری بدون آب و غذا رها شده اند.

اوباما با بیان این که در سنجار بسیاری از مردم از تندروها فرار کرده و به کوه ها پناه برده اند گفت: «آن ها یا باید در کوه بمانند و از گرسنگی و تشنگی رنج بکشند یا پایین بیایند و کشته بشوند.»

او افزود که آمریکا اقدام برای کمک رسانی به مردم در شمال عراق را آغاز کرده است.

پیش از سخنان اوباما وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرده بود که هواپیماهای آمریکایی، اقدام به پرتاب کمک های انسانی به نیازمندان در شمال عراق کردند.

اوباما تاکید کرد که اکنون وظیفه آمریکا است که برای کمک به نیازمندان کمک کند. او گفت: «ما نمی توانیم بر آن چه که در عراق روی می دهد چشم ببندیم و اجازه دهیم نسل کشی روی دهد.»

او تاکید کرد: «در صورت لزوم حملات هوایی علیه داعش را برای حمایت از عراقی ها آغاز خواهیم کرد.»

او در عین حال افزود که با وجود حمایت از عراقی ها در جنگشان علیه تندروها، اما سربازان آمریکایی به میدان های جنگ در عراق باز نخواهند گشت.

رئیس جمهوری آمریکا ادامه داد که واشنگتن با تمام توان از نیروهای میانه رو در عراق حمایت خواهد کرد تا در مقابل تندروها بایستند.

او همچنین به تلاش عراقی ها برای تشکیل دولت جدید اشاره کرد و گفت: «هنگامی که عراقی ها دولت جدید تشکیل دهند، امکان مقابله با تندروها افزایش خواهد یافت.»

او تاکید کرد در صورت تشکیل دولت عراق کمک ایالات متحده به عراقی ها برای مقابله با تندروها بیشتر خواهد شد.

اوباما سپس مردم آمریکا را خطاب قرار داد و با یادآوری تلاش های این کشور برای «امن تر کردن جهان» گفت: «در صورت قرار گرفتن شهروندان آمریکایی در معرض خطر و قرار گرفتن هزاران نفر در خطر کشته شدن و نسل کشی، اقدام خواهیم کرد.»

گروه داعش که ماه گذشته در مناطق تحت تصرف خود در عراق و سوریه، برپایی خلافت اسلامی اعلام کرده بود، از روز یکشنبه حملاتی به برخی مناطق تحت کنترل کردها از جمله زمار، سنجار، قره قوش و مخمور آغاز کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید