کشته شدن یک رهبر بلندپایه داعش در پیشروی کردها به سمت زمار، سنجار و سد موصل

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

منابع کرد اعلام کردند که نیروهای نظامی اقلیم کردستان عراق موسوم به پیشمرگه، «ابو عمر الشیشانی» یکی از فرماندهان برجسته گروه داعش را در درگیری هایی نزدیک سد موصل در شمال غرب این شهر کشتند.

این در حالی است که وزارت پیشمرگه تاکید کرد که نیروهایش با پیشتیبانی نیروی هوایی عراق، در حال پیشروی به سمت شهرهای شنگال، زمار و ربیعه هستند. این وزارتخانه همچنین تاکید کرده که در انتظار حمله هوایی جنگنده های عربی به تسلیحات داعش هستند تا نیروهای پیشمرگه مناطق یاد شده را از داعش باز پس گیرند.

سعید مموزینی مسئول اطلاع رسانی حزب دموکرات کردستان به روزنامه الشرق الاوسط گفت: «درگیری های سد به کشته شدن بیش از هشت تن از شبه نظامیان داعش از جمله دو تن از رهبران این گروه انجامید. یکی از آن ها ابو عمر الشیشانی است که حمله به سد را فرماندهی می کرد.»

او افزود: «روز گذشته درگیری های شدیدی در مناطق شلالات و حمدانیه و نیروهای پیشمرگه در این مناطق با نیروهای داعش مقابله کرده و در حال پیشروی مستمر هستند. پیشمرگه ها وارد محله های القاهره، العربی و کوکجلی شدند اما پس از محقق کردن اهدافشان در ضربه زدن به نیروهای داعش، از این منطاق خارج شدند. بسیاری از پیروان داعش به دلیل فشار نیروهای پیشمرگه و پیشروی هایشان در این مناطق، شمال موصل را به سمت جنوب آن ترک کردند.»

هلگورد حکمت مدیر اطلاع رسانی در وزارت پیشمرگه نیز گفت که نیروهای نظامی کردستان «بر پایه نقشه ای از پیش طراحی شده برای باز پس گیری کنترل مناطق از دست رفته حرکت می کنند. نیروهای ما در حال پیشروی مستمر هستند و ما هم اکنون زمار، شنگال و ربیعه را محاصره کرده اما وارد این مناطق نشدیم. هنوز هم به کوه شنگال نرسیده ایم. اما کنترل وانه در نزدیکی سد موصل را در دست داریم. نیروهای پیشمرگه در انتطار بمباران اسلحه سنگین داعش توسط جنگنده های عراق هستند چرا که با وجود این اسلحه به دست داعش، نیروهای پیشمرگه با مقاومت شدید مواجه خواهند شد. پیشروی پس از حمله جنگنده های ارتش عراق به مواضع از پیش مشخص شده از سر گرفته خواهد شد.»

از سویی یک منبع میدانی در نیروهای پیشمرگه گفت: «داعش در شمال شرق موصل و شلالات تا 15 کیلومتر پیشوری کرد و روستاهای العباسیه، سمباقیهلإ نوران، بایبوخت و گلیاران وابسته به بخش بعشیقه را تصرف کرد، مساله ای که باعث فرار هزاران شهروند ایزدی و مسیحی به اقلیم کرستان شد. اما به سرعت نیروهای پیشمرگه کنترل این مناطق را باز پس گرفتند. پیشمرگه ها اکنون کنترل وانه در نزدیکی سد موصل را نیز در دست گرفته اند اما هنوز وارد آن نشده اند چرا که احتمال دارد داعش پیش از ترک این منطقه، آن را مین گذاری کرده باشد.»

این منبع گزارش های حاکی از تصرف بخش کویر وابسته به مخمور (40 کیلومتری جنوب غرب اربیل) توسط داعش را تکذیب کرد و گفت که شبه نظامیان داعش در روستای جویزاد در جنوب شرق موصل حضور دارند اما اوضاع در مخمور آرام است.

او ادامه داد که هم اینک درگیری های شدیدی میان نیروهای پیشمرگه و داعش در حد فاصل دو روستای کوشاف و جویزاد در جریان است و نیروهای کرد منطقه سنونی تابع شنگال را محاصره می کنند

چهارشنبه جبار یاور مدیرکل وزارت پیشمرگه به خبرگزاری رویترز گفته بود که کردستان، سیاست خود را از دفاع به حمله تغییر داده و نیروهایش با شبه نظامیان داعش در شهرک مخمور درگیر هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید