داعش 100 هزار مسیحی عراق را از شهرهایشان بیرون راند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

لویی ساکو، رهبر مسیحیان کلدانی عراق و جهان، روز پنجشنبه 7 اوت 2014 اعلام کرد پس از تصرف شهر موصل توسط داعش، 100 هزار مسیحی از این شهر و نواحی اطراف آن به کردستان عراق فرار کرده اند. ساکو گفت که نیروهای داعش کلیساها را خراب کردند، صلیبها را شکستند و 1500 نسخه خطی را آتش زده اند.

ساکو گفت که مسیحیان فراری از موصل فقط با لباسهایی که تنشان بود، مجبور به ترک خانه های خود شده اند و هم اکنون در شهرهای اربیل، دهوک و سلیمانیه عراق آواره اند و از کمبود مواد غذایی و آب آشامیدنی رنج می برند.

یوسف توماس، اسقف کرکوک و سلیمانیه، به خبرگزاری فرانسه گفت: "ده ها هزار آواره مسیحی در وضع بدی بسر می برند و لازم است شورای امنیت سازمان ملل متحد هرچه زودتر برای نجات آنها اقدامی انجام دهد."

توماس گفت: "این مسیحیان از شهرهای قره قوش، برطله و کرملیس هستند، که با پای پیاده یا با ماشین های خود از دست داعش فرار کرده، و خود را به ایست بازرسی شهر اربیل رسانده اند، تا اجازه ورود به اقلیم کردستان را بگیرند."

"شهرهای این مسیحیان اکنون در دست نیروهای مسلح "دولت اسلامی" است و آنها همگی بسوی اربیل در اقلیم کردستان عراق در حرکت هستند."

توماس گفت: "تا کنون یک زن و دو کودک و یک نفر از نیروی امنیتی در اثر انفجار خمپاره نیروهای داعش کشته شدند."

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید