بان کی مون: غزه را بازسازی می کنیم... اما برای آخرین بار

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، شامگاه چهارشنبه 6-8-2014 در نشست ویژه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، ضمن تاکید بر ضرورت پایان دادن به درد و رنج ساکنان غزه، گفت که سازمان ملل متحد آماده است تا نوار غزه را بازسازی کند اما برای آخرین بار.

دبیرکل سازمان ملل متحد در آغاز این نشست که برای بحث بر سر برقراری آتش بس پایدار در نوار غزه، برگزارشده بود، گفت:" دردها ومشقت های بی معنی در نوار غزه، کرانه باختری و اسرائیل باید متوقف شود".

بان کی مون با اشاره به سه جنگ در 6 سال گذشته میان فلسطینی ها و اسرائیل در غزه نسبت به لبریز شدن کاسه صبر جهانيان در برابر اسرائیلی ها و فلسطینی ها هشدار داد.

وی افزود: "آیا ما باید تا چه وقت به این روش ادامه دهیم ؟ بسازیم و سپس ویران کنیم و دوباره بسازیم و سپس ویران کنیم ؟ باید این وضعیت فورا متوقف شود."

دبیرکل سازمان ملل اظهار داشت: "این آتش بس سه روز باید به آتش بس دائم و آغاز مذاکراتی جدی برای پایان دادن به زمینه های جنگ و خشونت بیانجامد".

وی افزود: "کابوسی که در چهار هفته گذشته شاهد آن بودیم به همه نشان داد که راه حل سیاسی تنها وسیله رسیدن به صلح و امنیت برای اسرائیلی ها و فلسطینی هاست. من از دو طرف نزاع می خواهم که به ندای جامعه بین المللی برای تحقق صلح و آرامش پاسخ دهند و برای از سر گیری مذاکرات به هدف پایان دادن به جنگ و در چارچوب تشکیل دو کشور فلسطین و اسرائیل در کنار هم تلاش کنند".

گفتنی است که نشست مجمع عمومی سازمان ملل پس از آن برگزار می شود که شورای امنیت سازمان ملل متحد در صدور قطعنامه ای برای اعمال فشار بر اسرائیل و حماس برای متوقف کردن خشونت ها، موفق نشده است. به دنبال شکست شورای امنیت در صدور قطعنامه ای در این زمینه، برخی کشورهای عربی از جمله اردن برای بررسی اوضاع غزه خواستار تشکیل جلسه ای فوق العاده از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد شدند. اردن همچنین خواستار تحقیق و بررسی درباره بمباران مدرسه سازمان ملل"انروا" و پیگرد قانونی و مجازات عاملان آن "جنایت"شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید