اسرائیل با تمدید آتش بس به مدت 72 ساعت دیگر موافقت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک مقام بلند پایه اسرائیلی روز پنجشنبه 7-8-2014 اعلام کرد که تل آویو با تمدید آتش بس با فلسطینی ها به مدت 72 ساعته دیگر موافقت کرده است.

این در حالی است که موسی ابو مرزوق معاون رئیس دفتر سیاسی حماس گفته است تاکنون هیچ توافقی در باره تمدید آتش بس میان فلسطینی ها و اسرائیل انجام نشده است.

آتش بس فعلی روز سه شنبه، حدود یک ماه پس از آغاز خشونت‌ها در نوار غزه میان حماس و اسرائیل شروع شد و تا جمعه اعتبار دارد.

در همین حال گفت و گوهای غیرمستقیم میان گروه‌های فلسطینی و اسرائیل که در روزهای گذشته به هدف رسیدن به آتش بس دائم با میانجی‌گری مصر آغاز شده همچنان ادامه دارد. قاهره تلاش می کند که دیدگاههای دوطرف را به همدیگر نزدیک کند.

گفتنی است که فلسطینی ها پیشاپیش با پیشنهاد "خلع سلاح مقاومت" در نوار غزه که از سوی اسرائیل به عنوان پیش شرط برای بازسازی غزه مطرح شده است، مخالفت کردند.

منابع مصری می گویند اسرائیل بر 4 بند از 7 بند کلی خواسته فلسطینی ها موافقت کرده است .تل آویو 3 خواسته دیگر را به پیشرفت مذاکرات در آینده موکول کرده است.

پایان محاصره غزه توسط اسرائیل، بازگشایی مرزهای آبی، زمینی و هوایی از مهمترین خواسته فلسطینی ها در این مذاکرات هستند.

دریافت کمک‌های بین المللی برای بازسازی منطقه نوار غزه که از سال 2006 تاکنون در محاصره اسرائیل است نیز یکی از خواسته های فلسطینی ها در این مذاکره است.

در مذاکراتی که اکنون به میزبانی مصر در قاهره جریان دارد، نمایندگانی از حماس، جهاد اسلامی و تشکیلات خودگردان فلسطین شرکت دارند.

به گزارش العربیه، مقامات فلسطینی این دور از مذاکرات را "جدی و دقیق" توصیف کرده، و برای رسیدن به یک توافق کلی برای آتش بس دائمی، ابراز امیدواری کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید