اختلاف اسرائیل و فلسطینی ها بر سر تمدید آتش بس در غزه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

آتش بس 72 ساعته میان اسرئیل و فلسطینی ها برای دومین روز پیاپی برقرار ماند و مذاکرات در مصر برای دستیابی به توافق آتش بس دائم، ادامه یافت. اما همچنان توافقی برای تمدید آتش بس صورت نگرفته است.

خبرگزاری الشرق الاوسط مصر گزارش داده است که رئیس سازمان اطلاعات این کشور پس از دیدار با نمایندگان اسرائیل، با اعضای هیئت مصری در قاهره دیدار و گفت و گو کرد. هیئت مصری که ریاست آن را یکی از مسئولان گروه فتح بر عهده دارد، نمایندگانی از دو گروه حماس و جهاد اسلامی را نیز در خود جای داده است.

یک مسئول مصری در این باره به خبرگزاری رویترز گفت که مذاکرات غیر مستقیم میان فلسطینی ها و اسرائیل در قاهره ادامه دارد. او همچنین خاطرنشان کرد که هنوز زود است بخواهیم درباره نتایج مذاکرات یا امیدواری، سخن بگوییم.

سامح شکری وزیر امور خارجه مصر در کنفرانسی خبری گفت که قاهره با جدیت به منظور دستیابی به توافق تلاش می کند و به دنبال «راه حل هایی برای حمایت از مردم فلسطین و منافع آن ها است.»

یک مسئول اسرائیلی هم گفت که اسرائیل «آماده تمدید آتش بس با شرایط فعالی اش پس از پایان مدت زمان 72 ساعته آن است.»

در مقابل، موسی ابو مرزوق از رهبران گروه حماس در حساب کابری خود در نوئیتر نوشت که «هیچ توافقی بر سر تمدید آتش بس صورت نگرفته است.»

او افزود که روز چهارشنبه هیچ گفت و گویی با حماس برای تمدید آتش بس صورت نگرفت.

پیش از آن یک مسئول بلندپایه نظامی در حماس که خواسته نامش فاش نشود، به خبرگزاری رویترز گفته بود که حماس در صورت محقق نشدن خواسته های اصلی اش در پایان محاصره غزه و آزادی زندانیان فلسطینی، از مذاکرات قاهره کنار خواهد کشید.

او تاکید کرد در این صورت «مقاومت در میدان نبرد خواهد بود».

در مقابل نیز ژنرال بنی گانتس رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل در نطقی تلویزیونی گفت چنانچه «حماس آرامش را به هم بزند، در ادامه دادن به استفاده از زور تردیدی نخواهیم کرد و برای تضمین امنیت شهروندان اسرائیلی، از هیچ چیزی کوتاهی نخواهیم کرد.»

اسرائیل خواهان خلع سلاح گروه های فلسطینی فعال در نوار غزه برای پایان دادن به محاصره 7 ساله این منطقه است.

این در حالی است که فلسطینی ها با هرگونه مطرح شدن خلع سلاح نوار غزه مخالف هستند. عزت الرشق یکی از مسئولان بلندپایه در حماس به خبرگزاری فرانسه گفت: «ما به عنوان هیئت فلسطینی با هرگونه مطرح شدن این بحث مخالفیم. هرکس گمان می کند در جنگ پیروز شده و چنین خواسته ای را مطرح کند، سخت در اشتباه است. ملت فلسطین، مقاومتش و پایداریش است، پیروز میدان بود.»

او ادامه داد: «موافقت اسرائیل با آتش بس و بیرون کشیدن ارتش اشالگر از غزه به این خاطر بود که آن ها به بنبست رسیدند. با وجود تمام دردها، پایداری ها، از خود گذشتگی ها و صبر، تاکید می کنیم که مردممان پشتیبان مقاومت هستند.»

الرشق افزود هرآنچه که اسرائیل به دست آورد «جنایت جنگی علیه غیر نظامیان است. دشمن ما به اهدافش در این نبرد دست نیافت.»

از صبح سه شنبه و با آغاز آتش بس 72 ساعته که توافق بر آن با میانجی گری مصر صورت گرفت، اسرائیل به عنوان نخستین گام برای دستیابی به توافق آتش بس طولانی مدت، نیروهای زمینی خود را از نوار غزه بیرون کشید.

نشانه ها حاکی از احتمال تمدید آتش بس است چرا که اسرائیل پایان وضعیت آتش بس را اعلام کرد. همچنین موانع را در مسیر از سر گیری فعالیت های طبیعی روزانه، برداشت.

اما در غزه که حدود نیم میلیون از ساکنانش به مکان های امن پناه برده بودند، بازگشت خود را به محله های خود آغاز کردند و اکثرا چیزی در این محله ها جز ویرانه و بوی جنازه نیافتند.

تنش اخیر میان اسرائیل و فلسطینی ها که پس از پیدا شدن جنازه سه جوان اسرائیلی ربوده شده در کرانه باختری رود اردن آغاز شد، به کشته شدن دستکم 1874 نفر در نوار غزه انجامید. اکثر کشته شدگان غیر نظامی هستند. در حالی که 67 اسرائیلی کشته شدند که تنها 3 تن از آن ها غیر نظامی هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید