آغاز خروج شبه نظامیان النصره و داعش از مناطق شرق لبنان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

شبه نظامیان اسلامگرا که از چند روز پیش با نیروهای ارتش لبنان در منطقه شرقی عرسال در نزدیکی مرزهای سوریه درگیر هستند، متعهد به خروج از لبنان شدند.

این خبر را، خبرگزاری ها به نقل از «هیئت علمای مسلمان» که میانجی گری میان ارتش و شبه نظامیان را بر عهده گرفت، نقل کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، با وجود این اعلام و توافق بر سر آتش بس تا شامگاه پنجشبه، ارتش لبنان شامگاه چهارشنه، بمباران توپخانه ای اطراف عرسال را از سر گرفت و صدای درگیری های پراکنده در این منطقه شنیده شد. هنوز مشخص نشده که ایا این عملیات محدود بود یا به معنی پایان آتش بس است.

درگیری ها که از روز شنبه آغاز شده، تا کنون به کشته شدن دستکم 17 تن از نیروهای ارتش لبنان و ناپدید شدن 22 تن دیگر انجامید که احتمالا به اسارت شبه نظامیان اسلامگرا در آمده اند. شبه نظامیان که از دو گروه النصره، شاخه القاعده در سوریه و داعش هستند، 20 تن از نیروهای امنیتی لبنان را به گروگان گرفتند. در جریان مذاکرات صورت گرفته با میانجی گران، تا کنون سه تن از این نیروها ازاد شده اند.

درگیری های عرسال، شدیدترین و خطرناک ترین درگیری ها میان ارتش لبنان و شبه نظامیان اسلامگرا از زمان آغاز بحران سوریه به شمار می آید. لبنانی ها بر سر بحران سوریه به دو دسته تقسیم شدند و این شکاف روز به روز بزرگتر می شود. درگیری های اخیر پس از آن آغاز شد که نیروهای ارتش لبنان، احمد جمعه یکی از فرماندهان گروه النصره را دستگیر کردند.

گزارش های کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد حاکی از آن است که در جریان درگیری های اخیر، دستکم 38 تن از آوارگان سوری در عرسال کشته شده و 286 تن دیگر زخمی شده اند.

یک هیئت از روحانیون اهل سنت روز چهارشنبه به منظور میانجی گری برای پایان دادن به بحران، وارد عرسال شدند. حسام الغالی یکی از اعضای این هیئت پس از خروج از عرسال به خبرنگاران حاضر در شهر بعلبک گفت: «شبه نظامیان موجود در عرسال از همین لحظه و در چارچوب توافق با آرتش، خروج از خاک لبنان را آغاز کردند.»

سمیح عز الدین دیگر روحانی عضو هیئت میانجی نیز گفت: «شبه نظامیان متعهد شدند که پیش از پایان زمان آتش بس در شامگاه دوشنبه، خاک لبنان را ترک کرده باشند.»

او با بیان این که شبه نظامیان خواستار آن شدند تا «هنگام خروج از لبنان در معرض آتش قرار نگیرند» هشدار داد که در این صورت «تمام آتش بس و روند مذاکره، به طور کامل به بنبست خواهد رسید.»

در منطقه عرسال 35هزار لبنانی زندگی می کنند که همه آن ها سنی مذهب و هوادار مخالفان حکومت سوریه هستند. در این شهر حدود 47هزار آواره سوری پناه برده اند که بنا بر اعلام سازمان ملل متحد، 1300 تن از آن ها در روزهای گذشته و در نتیجه درگیری ها، از شهر فرار کردند.

دیده بان بین المللی حقوق بشر چهارشنبه خواستار خارج کردن آواردگان از منطقه و فراهم کردن پناهنگاهی امن برای آن ها شد.

الغالی گفت و گویش با خبرنگاران تاکید کرد: «اجازه نخواهیم داد تعرضی به غیر نظامیان سوری و لبنانی صورت بگیرد. ما این تعهد را داده ایم». او افزود: «در برابر هیچ تعرضی به غیر نظامیان پس از خروج شبه نظامیان، سکوت نخواهیم کرد.»

او ادامه داد: «مذاکره کننده (به نمایندگی از شبه نظامیان) خواستار آن شدند که هیئت علمای مسلمان و هیئت وزیران لبنان، حفظ زندگی و حرمت آوارگان و ساکنان عرسال را تضمین کنند. ما ترتیب این را دادیم و هیئت وزیران هم تضمین های لازم را در این زمینه داده است.»

عرسال از زمان آغاز بحران سوریه تا کنون، چندین بار در معرض بمباران جنگنده های ارتش سوریه قرار گرفته است.

این منطقه هم مرز منطقه قلمون در سوریه است که در آن نیروهای دولتی ارتشی این کشور و نیروهای حزب الله لبنان از یک سو، با مخالفان حکومت اسد از سوی دیگر درگیر هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید