کمک یک میلیارد دلاری سعودی به لبنان برای مبارزه با تروریسم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سعدالدین حریری، نخست وزیر اسبق لبنان، روز چهارشنبه 6-8-2014 در جده اعلام کرد که پادشاهی سعودی یک میلیارد دلار به دولت لبنان کمک می کند تا ارتش این کشور بتواند با تروریسم مبارزه نماید.

کمک مالی یک میلیارد دلاری سعودی به دولت لبنان درچارچوب حمایت ریاض از طرح مبارزه با "تروریسم" به ویژه پس از رویدادهای اخیر شهرک "عرسال" و در گیری ارتش لبنان با گروه های مسلح تندرو صورت می گیرد.

منطقه عرسال طی چند روز گذشته شاهد درگیری شدید میان ارتش لبنان و شبه نظامیان تندرو وابسته به گروه النصره بود.

درگیری ها زمانی آغاز شد که نیروهای ارتش لبنان یک فرمانده سرشناس اسلامگرا را، که با سوریه در رفت و آمد بود، روز شنبه دستگیر کردند. کمی بعد از این دستگیری شبه نظامیان به نیروهای امنیتی در منطقه حمله کردند.

لبنان- کشوری با 4 میلیون جمعیت و هم مرز با اسراییل- تا کنون خود را از خشونت های سوریه و عراق بدور نگه داشته است، اما اختلافات منطقه باعث تنش هایی در این کشور شده است.

این خشونت ها تا کنون به کشته شدن دست کم 16 سرباز لبنانی منجر شد. هنوز از تعداد تلفات شبه نظامیان تندرو عدد دقیقی مخابره نشده، اما مقامات امنیتی و پزشکی خبر از ده ها کشته می دهند.

روز گذشته یک آتش بس 24 ساعته از ساعت 7 عصر به وقت محلی برقرار شده تا میانجی گران بتواند از سرنوشت 22 سرباز لبنان که مفقود شده اند اطلاعاتی بدست آورند.

گفتنی است که شهر عرسال روز شنبه گذشته به تصرف شبه نظامیان درآمد اما ارتش لبنان سپس با حمله به مواضع شبه نظامیان توانست شهر را مجددا به کنترل خود درآورد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید