درگیری نیروهای پیشمرگه با داعش در نزدیکی اربیل

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک مسئول بلندپایه در اقلیم کردستان عراق اعلام کرد که نیروهای نظامی کردستان موسوم به پیشمرگه، در شهرکی که تنها 40 کیلومتر با جنوب غرب اربیل پایتخت اقلیم فاصله دارد، با نیروهای گروه داعش درگیر شدند.

این حمله پس از آن روی می دهد که شبه نظامیان داعش، نیروهای پیشمرگه را در سه شهر در شمال عراق شکست دادند؛ مساله ای که باعث شد نوری مالکی نخست وزیر عراق، به نیروی هوایی این کشور دستور پشتیبانی از نیروهای پیشمرگه را صادر کند.

جبار یاور مدیرکل وزارت پیشمرگه به خبرگزاری رویترز گفت که کردستان، سیاست خود را از دفاع به حمله تغییر داده و نیروهایش با شبه نظامیان داعش در شهرک مخمور درگیر هستند.

منطقه محل درگیری، داعش را بیش از هر زمان دیگری به اقلیم خودمختار کردستان، نزدیک می کند. این گروه ماه گذشته در حمله ای ناگهانی، مناطقی وسیع از شمال عراق را تصرف کرد و سپس در مناطق تحت کنترل خود در عراق و سوریه، برپایی خلافت اسلامی اعلام کرد.

جبار یاور افزود که در تلاش برای مقابله با شبه نظامیان داعش، همکاری نظامی میان اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق از سر گرفته شده است.

روابط میان رهبران اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق به دلیل اختلاف ها بر سر نفت، بودجه و کنترل برخی از مناطق، پر تنش شده بود. اما حمله ناگهانی شبه نظامیان به مناطق تحت کنترل کردها، مقام های اقلیم کردستان را بر آن داشت تا از اختلاف ها عبور کرده و با دولت مرکزی عراق همکاری کنند.

جبار یاور گفت که وزارت پیشمرگه نامه ای برای وزارت دفاع عراق ارسال کرد و خواستار برگزاری جلسه ای فوری برای همکاری نظامی شد. او افزود کمیسیون های مشترک فعالیت خود را از سر گرفتند.

روز یکشنبه نیروهای داعش، سه شهر، یک میدان نفتی و بزرگترین میدان نفتی عراق را تصرف کردند. این دستاورد پس از 24 ساعت درگیری با نیروهای پیشمرگه حاصل شد.

یکی از شهر های تصرف شده توسط داعش، شهر سنجار است که اکثریت ساکنان آن، ایزدی مذهب هستند.

جبار یاور در این باره گفت که حدود 50 هزار تن از ایزدی ها از شهر سنجار فرار کرده و هم اینک در یک کوه نزدیکی سنجار پنهان شده اند. خطر مرگ در نتیجه گرسنگی آن ها را تهدید می کند.

او افزود که نیاز فوری برای اقدام بیم المللی به منظور نجات آن ها وجود دارد.

جبار یاور ادامه داد که نیروهای پیشمرگه، توانایی متوقف کردن نیروهای داعش به مردمی که به کوهستان پناه برده اند را ندارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید