پیشروی نیروهای پیشمرگه در مقابل داعش.. بارزانی: پیروزی آغاز شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق، شامگاه دوشنبه 5 آگوست، با صدور بیانیه ای اعلام کرد پیروزی نیروهای نظامی این اقلیم موسوم به «پیشمرگه» علیه کسانی که «توروریست» نامیده، آغاز شده است.

اشاره آقای بارزانی به نبردی است که میان نیروهای پیشمرگه و شبه نظامیان گروه داعش در برخی مناطق شمال عراق در جریان است.

دور جدید این درگیری ها روز یکشنبه پس از حمله نیروهای داعش به دو شهر زمار و سنجار در شمال عراق و تصرف این دو شهر علاوه بر میدان نفتی عین زاله و سد موصل، بزرگترین سد عراق، آغاز شده است. گزارش ها از پیشروزی نیروهای پیشمرگه در این نبردها و باز پس گیری مناطقی از نیروهای داعش حکایت می کند.

آقای بارزانی در بیانیه خود با اشاره به حمله ماه گذشته نیروهای داعش و تصرف مناطق وسیعی از شمال عراق از جمله شهر موصل توسط این گروه، خاطرنشان کرده است: پس از حوادث موصل، کردستان تنها از خود دفاع کرد. اما تروریست ها تجاوز و حملات خود را به کردستان آغاز کردند، مساله ای که حوادث اخیر را به بار آورد. از این رو تصمیم گرفتیم از دفاع به حمله تغییر موضع دهیم و تا آخرین نفس با تروریست ها بجنگیم. پس فرمان های خود را به نیروهای پیشمرگه و طرف های ذی ربط برای حمله به تروریست ها و دشمنان زمین و مردم کردستان صادر کردیم.»

رئیس اقلیم کردستان عراق افزوده است: «حوادث اخیر در دو منطقه زمار و سنجار پیامدهای دردناکی که برای برادرات ایزدی ما در پی داشت، بر ما واجب ساخت که از کرامت آن ها دفاع کنیم و به مردممان این اطمینان را دهیم که حتی از وجب از خاک کردستان کوتاه نخواهیم آمد.»

بارزانی در بخش دیگری از بیانیه خود با بیان این که تروریسم معضلی جهانی است و مقابله با آن به تلاشی بین المللی نیاز دارد، افزود: «کردستان سالهای سال، قربانی تروریسم و تروریست ها بود. متاسفیم که بگویم هیچ کس به مردم کردستان در دفاع از خود در برابر تروریسم کمکی نکرد و کردها همواره در این مسیر تنها ماندند. با این وجود در جنگمان علیه تروریسم بر ملت کردستان، نیروهای پیشمرگه و دستگاه های امنیتی کردستان تکیه کردیم. در همین حال بر ارزش هایمان در پایبندی به آزادی، فرهنگ همزیستی و تسامحی که در کردستان ریشه دوانده، تاکید کردیم؛ ارزش هایی که نقطه قوتمان در پیروزی بر دشمنان، کینه توزان و تروریست ها بود.»

او با اشاره به حوادث اخیر گفت: «نیروهای جان بر کف ما حملات خود را علیه تروریست ها آغاز کرده و با پیروزی پیش می روند. از همین رو از ملت کردستان و همه طرف های سیاسی و رسانه ای می خواهم به وظایف ملی خود بیش از هر زمان دیگری عمل کنند و با روحیه بالا با این مساله تعامل کنند.»

در همین راستا وزارت پیشمرگه اقلیم کردستان اعلام کرده بود که نیروهای این اقلیم پس از مجبور کردن نیروهای داعش به عقب نشینی، خود را به شهر سنجار رساندند.

هلکورد حکمت مدیر روابط عمومی وزارت پیشمرگه اعلام کرد که نیروهای کردستان موفق شدند کنترل شمار زیادی از روستاهای وابسته به سنجار و زمار را باز پس بگیرند. او خاطرنشان کرد که نیروهای پیشمرگه در حال پیشوری هستند.

او افزود که نیروهای داعش، 40 جنازه از نیروهای خود را که به دست نیروهای پیشمرگه کشته شده اند، بر جای گذاشتند.

مسئولان بلندپایه در اقلیم کردستان بعد از ظهر دوشنبه عراق اعلام کردند که نیروهای نظامی این اقلیم موسوم به پیشمرگه، عملیات گسترده ای را علیه نیروهای داعش به منظور باز پس گیری مناطق تصرف شده توسط این گروه آغاز کردند.

این اعلام یک روز پس از آن صورت می گیرد که شبه نظامیان داعش با حمله به مناطقی از شمال عراق که در کنترل کردها قرار داشت، کنترل سه شهرک، بزرگترین سد عراق و یک میدان نفتی را در دست گرفتند.

در همین حال نوری مالکی نخست وزیر عراق به نیروی هوایی این کشور دستور داد تا به نیروهای پیشمرگه در جنگ علیه داعش کمک کند.
نیروهای داعش روز یکشنبه شهر های زمار و سنجار را تصرف کردند. میدان نفتی عین زاله و سد موصل که بزرگترین سد عراق است نیز به تصرف نیروهای داعش در آمد.

اکثریت ساکنان شهرک سنجار که بزرگترین شهر در مناطق غرب استان نینوا است، ایزدی مذهب هستند. داعش مدعی است ساکنان این شهر در صورتی که اسلحه به دست نگیرند و با این گروه نجگند، در امان خواهد بود. در مقابل برخی از منابع خبری در کردستان می گویند که نیروهای داعش اقدام به اعدام دستجمعی شماری از ساکنان شهرک کردند.


سازمان ملل نیز اعلام کرد که حدود 200هزار تن از ساکنان شهر سنجار به مناطق کوهستانی فرار کردند. نیکولای ملادینوف نماینده ویژه سازمان ملل متحد در عراق اعلام کرد که وضعیت انسانی آوارگان اسف بار است و آن ها نیازمند مواد اصلی همچون آب، غذا و دارو هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید