خامنه ای به حزب الدعوه: نخست وزیر عراق باید تغییر کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روزنامه فرامنطقه ای الحیات گزارش داده است که در روزهای اخیر، هیئتی از حزب الدعوه عراق که ریاست آن را نوری مالکی نخست وزیر این کشور بر عهده دارد، به تهران رفته و با مقام های ایرانی بر سر نخست وزیر مجدد آقای مالکی، به بحث و گفت و گو نشسته است.

الحیات به نقل از منابع آگاه خود نوشته است که آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، حمایت خود را از موضع آیت الله علی سیستانی مرجع عالی شیعیان عراق در تغییر نخست وزیر این کشور یا به عبارتی، کناره گیری مالکی، اعلام کرده است.

بنا بر این گزارش، هیئت حزب الدعوه که ریاست آن را علی الادیب بر عهده داشت، در تهران با اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ،علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران و شماری دیگر دیدار و گفت و گو کرد.

به گفته منابع آگاه، هیئت حزب الدعوه در نامه ای به آیت الله خامنه ای بر حق این حزب در انتخاب آقای مالکی، به عنوان رهبر این حزب، به نخست وزیری مجدد عراق تاکید کرده و در این مورد توضیح داده است.

این گزارش ادامه داده است که رهبر جمهوری اسلامی ایران با آیت الله علی سیستانی همصدا شده و بر ضرورت تغییر نخست وزیر عراق برای تحقق وحدت ملی در این کشور، تاکید کرد.

نوری مالکی دو دوره نخست وزیر عراق بود. او بر نخست وزیری خود برای دوره سوم تاکید دارد. اما منتقدان آقای مالکی، سیاست های او را عامل وضعیت بحران زده کنونی عراق می دانند و بر کناره گیری او تاکید می کنند.

آیت الله سیستانی تا کنون دو بار از زبان معاونان خود، بر ضرورت تشکیل دولت عراق با چهره های جدید، تاکید کرده است.

ائتلاف دولت قانون که ریاست آن را مالکی بر عهده دارد، دوشنبه 4 آگوست در بیانیه ای، بر «حق قانونی» خود در نامزد کردن یکی از اعضایش برای نخست وزیری تاکید کرد. این ائتلاف برای نخستین بار به نامزدی نوری مالکی اشاره ای نکرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید