اعلام آتش بس 24 ساعته ارتش لبنان با داعش و النصره

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سه شنبه 5 اوت 2014 ارتش لبنان و شبه نظامیان اسلامگرایی که شهر مرزی عرسال را تصرف کرده اند، با آتش بس 24 ساعته موافقت کردند. این بزرگترین سرریز خشونت از سوریه به لبنان است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یک مقام امنیتی لبنان گفت که یک آتش بس 24 ساعته ای از ساعت 7 عصر به وقت محلی برقرار شده تا میانجی گران بتواند از سرنوشت 22 سرباز اتش لبنان که مفقود شده اند اطلاعاتی بدست آورند. شهر عرسال روز شنبه گذشته به تصرف شبه نظامیان اسلامگرا درآمد. تعدادی از روحانیون سنی در تلاش برای انجام ماموریت صلح آمیز در منطقه هستند.

در این خشونت ها تا کنون دست کم 16 سرباز لبنانی کشته شده اند. هنوز از تعداد تلفات شبه نظامیان عدد دقیقی مخابره نشده، اما مقامات امنیتی و پزشکی خبر از دهها کشته می دهند.

مقامات لبنانی هویت شبه نظامیان درگیر در عرسال را از گروه جبهه النصره، وابسته به القاعده و داعش اعلام کرده اند، که مناطق وسیعی از عراق و سوریه را در اختیار دارد.

پیش از این شبه نظامیان برای نشان دادن حسن نیت خود سه پلیس را آزاد کردند.

درگیری ها در عرسال زمانی آغاز شد که نیروهای امنیتی یک فرمانده سرشناس اسلامگرا را، که به سوریه در رفت و آمد بود، روز شنبه دستگیر کردند. کمی بعد از این دستگیری شبه نظامیان به نیروهای امنیتی در منطقه حمله کردند.

لبنان- کشوری با 4 میلیون جمعیت و هم مرز با اسراییل- تا کنون خود را از خشونت های سوریه و عراق به دور نگه داشته است، اما اختلافات منطقه باعث تنش هایی در این کشور شده است.

فعالان و پزشکان حاضر در عرسال می گویند که درگیری های اخیر خرابی های زیادی به اردوگاه های آورگان سوری مستقر در این منطقه وارد آورده است. بر اساس تخمین ها در این منطقه ده ها هزار آواره سوری اسکان یافته اند.

یک شاهد عینی سوری به خبرگزاری رویترز گفت: "وضعیت بد است. خانواده ها در داخل شهر گیر افتاده اند. خیابان ها پر از آواره است. نان به شدت کمیاب شده و وضعیت پزشکی بسیار بد است."

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید