ضد حمله گسترده پیشمرگه علیه داعش با پوشش هوایی ارتش عراق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

مسئولان بلندپایه در اقلیم کردستان عراق اعلام کردند که نیروهای نظامی این اقلیم موسوم به پیشمرگه، عملیات گسترده ای را علیه نیروهای داعش به منظور باز پس گیری مناطق تصرف شده توسط این گروه آغاز کردند.

این اعلام یک روز پس از آن صورت می گیرد که شبه نظامیان داعش با حمله به مناطقی از شمال عراق که در کنترل کردها قرار داشت، کنترل سه شهرک، بزرگترین سد عراق و یک میدان نفتی را در دست گرفتند.

در همین حال نوری مالکی نخست وزیر عراق به نیروی هوایی این کشور دستور داد تا به نیروهای پیشمرگه در جنگ علیه داعش کمک کند.

برخی منابع خبری از آغاز حملات نیروهای پیشمرگه به مواضع داعش سخن می گویند. جبار یاور سخنگوی نیروهای پیشمرگه گفته است که نیروهای داعش از شهر سنجار عقب نشینی کرده و در اطراف این شهر مستقر شده اند. به گفته آقای یاور این رویداد پس از آن صورت گرفت که نیروهای پیشمرگه، مرکز شهر سنجار را بمباران کردند.

از سویی گروه داعش این اخبار را رد کرده و بر کنترل کامل سنجار و روستاهای وابسته به آن تاکید می کند.

نیروهای داعش روز یکشنبه شهر های زمار و سنجار را تصرف کردند. میدان نفتی عین زاله و سد موصل که بزرگترین سد عراق است نیز به تصرف نیروهای داعش در آمد.

اکثریت ساکنان شهرک سنجار که بزرگترین شهر در مناطق غرب استان نینوا است، ایزدی مذهب هستند. داعش مدعی است ساکنان این شهر در صورتی که اسلحه به دست نگیرند و با این گروه نجگند، در امان خواهد بود. در مقابل برخی از منابع خبری در کردستان می گویند که نیروهای داعش اقدام به اعدام دستجمعی شماری از ساکنان شهرک کردند.

خیری سنجاری یک مقام مسئول در حزب ائتلاف ملی کردستان یکشنبه گفته بود که نیروهای پیشمرگه پیش از ورود نیروهای داعش به شهر سنجار، از این شهر خارج شدند.

سازمان ملل نیز اعلام کرد که حدود 200هزار تن از ساکنان شهر سنجار به مناطق کوهستانی فرار کردند. نیکولای ملادینوف نماینده ویژه سازمان ملل متحد در عراق اعلام کرد که وضعیت انسانی آوارگان اسف بار است و آن ها نیازمند مواد اصلی همچون آب، غذا و دارو هستند.

نیروهای نظامی کردستان همچنین در تلاش هستند تا کنترل شهرک زمار را از نیروهای داعش باز پس گیرند. منابع خبری می گویند که اطراف شهرک زمار به منطقه عملیات تبدیل شده است.

منابع خبری کردستان عراق می گویند که شهر زمار از نیروهای داعش باز پس گرفته شده است. این اخبار را هنوز منابع خبری مستقل تاید نکرده اند.

منابع خبری کردستان همچنین می گویند که روستای ربیعه و مسیر این روستا به شهرک زمار، به کنترل پیشمرگه های کردستان سوریه در آمده است.

از سویی منطقه جلولاء هم شاهد درگیری میان نیروهای پیشمرگه و شبه نظامیان داعش است.

کردها از آمریکا خواسته اند تا نیروهای پیشمرگه را برای مقابله با داعش، مسلح کند.

گروه داعش ماه گذشته در حمله ای غافلگیر کننده، مناطق وسیعی از شمال عراق را تصرف کرد. این گروه در مناطق تحت تصرف خود در عراق و سوریه، برپایی خلافت اسلامی اعلام کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید