توافق فلسطینی ها بر خواسته های خود برای پذیرش آتش بس

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

هیئت نمایندگی گروه های فلسطینی که نمایندگانی از گروه حماس هم در آن حضور دارند، بر خواسته های مشترکی به منظور دستیابی به توافق آتش بس با اسرائیل به توافق رسید که مهمترین آن ها، پایان دادن به محاصره 8 ساله نوار غزه است.

سند حاوی این درخواست ها را قرار است هیئت فلسطینی به ریاست محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی و حضور نمایندگانی از گروه حماس که کنترل نوار غزه را در دست دارد، در اختیار مسئولان مصری قرار دهد.

همچنین قرار است مصر درخواست های فلسطینی ها را در اختیار اسرائیل قرار دهد. این در حالی است که اسرائیل نمایندگانی از سوی خود برای حضور در مذاکرات، به قاهره اعزام نکرده است. تل آویو حماس را به نقض آتش بس 72 ساعته ای متهم می کند که طرفین بر سر آن توافق کرده بودند. این آتش بس صبح جمعه ساعاتی پس از آغاز آن، شکسته شد.

ماهر الطاهر عضو دفتر سیاسی جبهه آزادیبخش فلسطین (فتح) در این باره به خبرگزاری فرانسه گفت که نمایندگان گروه های فلسطینی در قاهره با یکدیگر دیدار کردند و بر خواست هایی واحد از جمله «آتش بس، خروج اسرائیل از نوار غزه، پایان دادن به محاصره این منطقه و بازگشایی همه گذرگاه های آن، به توافق رسیدند.»

الطاهر که خود عضو هیئت فلسطینی حاضر در قاهره است افزود: «حق ماهیگیری دریایی در عمق 12 مایل، آزادی اسرایی که در توافق تبادل اسرای فلسطینی با گلعاد شلیط آزاد و پس از آن دستگیر شدند و آزادی نمایندگان دستگیر شده پارلمان» از دیگر خواسته هایی است که بر سر آن ها توافق شد.

یک مسئول فلسطینی که خواسته نامش فاش نشود نیز گفت که این ها، خواسته های گروه های فلسطینی است. او افزود: «این ها خواسته های اصلی است که باید آن ها را با مصری ها به بحث بگذاریم. امیدواریم که همه چیز به خوبی پیش برود.»

هنگامی که ماه گذشته جنگ در غزه آغاز شد، مصر طرحی برای آتش بس ارائه داد. اسرائیل، آمریکا و اتحادیه عرب، به سرعت با آن موافقت کردند اما حماس مخالفت خود را با این طرح اعلام کرد.

قاهره که میانجی گر سنتی در تنش های پیاپی اسرائیل و حماس است، از فلسطینی ها و اسرائیل خواست هیئت های نمایندگی خود را برای مذاکرات آتش بس به قاهره بفرستند. اما اسرائیل اعلام کرد که هیئتی را اعزام نخواهد کرد.


بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید