پاسخ اوباما به اخوان المسلمین: مرسی نتوانست مصر را اداره کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا می گوید که محمد مرسی رئیس جمهوری سابق مصر ثابت کرد که نمی تواند به گونه ای در این کشور حکم رانی کند که همه جریان های سیاسی موجود را در بر بگیرد.

او افزود که دولت انتقالی مصر، با خواست میلیون ها مصری که ایمان داشتند انقلاب در مسیر اشتباه حرکت کرده است، جایگزین دولت مرسی شد.

این سخنان اوباما در پاسخ به نامه گروه اخوان المسلمین مطرح شده است که در آن از تایید دولت عبد الفتاح السیسی توسط آمریکا، ابراز نگرانی کرده اند. «مرکز روابط مصری-آمریکایی» که سازمانی فعال در واشنگتن و حامی اخوان المسلمین است، از وجود این نامه و پاسخ اوباما، پرده برداشت است.

اوباما در پاسخ خود خاطرنشان کرده است: «هنگامی که روند تغییر مسالمت آمیز در تونس و مصر در سال 2011 آغاز شد، ایالات متحده تصمیم گرفت از کسانی که خواهان تغییر هستند، حمایت کند. این کار را کردیم در حالی که می دانستیم روند تغییر دموکراتیک بسیار دشوار خواهد بود، در حالی که جامعه های برپا شده بر دموکراسی و فضای باز، ضرورتا با ثبات تر، مرفه تر و مسالمت آمیز تر خواهند بود.»

رئیس جمهوری آمریکا افزود: «عبد الفتاح السیسی رئیس جمهوری جدید مصر متعهد به احترام به آزادی های اساسی مصر ها و زمامداری به گونه ای شد که همه جریان های سیاسی را در بر بگیرد، ایالات متحده آمریکا از این مساله استقبال کرد. واشینگتن به صورت عمد از هرگونه حمایت از هر گروهی در مصر پرهیز کرد چرا که می خواست از هر دولتی که بازتاب اراده مردم مصر باشد و دموکراسی حقیقی را به رسمیت بشناسد، حمایت کند.»

او تاکید کرد: «ایالات متحده به برپایی روابط مسالمت آمیز با دولت جدید مصر اهتمام خواهد ورزید، دولتی که از منافع اصلی همچون مبارزه با تروریسم و معاهده صلح مصری-اسرائیلی، صیانت می کند.»

ناظران می گویند که پاسخ رئیس جمهوری آمریکا، حاوی هیچ حمایتی از گروه اخوان المسلمین نیست و برکناری مرسی را هم «کودتا» ندانسته است.

ارتش مصر به فرماندهی عبد الفتاح السیسی، سال گذشته مرسی را از مقام ریاست جمهوری برکنار کرد. این اقدام پس از چند روز تضاهرات میلیونی با خواست استعفای مرسی در مناطق مختلف مصر صورت گرفت.

مرسی نخستین رئیس جمهوری مصر پس از سرنگونی نظام محمد حسنی مبارک در انقلابی مردمی بود. از این رو گروه اخوان السملین که مرسی از رهبران آن است، اقدام ارتش را «کودتا» می داند و بر ادامه اعتراض های خود تاکید می کند.

عبد الفتاح السیسی در انتخابات ریاست جمهوری اخیر مصر پیروز شد و به ریاست جمهوری مصر رسید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید