نبرد سنگین ارتش لبنان با «شبه نظامیانی از النصره و داعش»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

ارتش لبنان روز دوشنبه 14 آگوست موفق شد طی عملیاتی نظامی، خسارت های سنگینی به شبه نظامیان تندرو در منطقه عرسال واقع در شرق لبنان تحمیل کند.
پس از آن دولت لبنان آماده باش نیروهای نظامی را در تمام کشور با هدف دفاع از امنیت اعلام کرد. این اعلام توسط تمام سلام نخست وزیر لبنان در پایان جلسه روز دوشنبه دولت در حضور وزرا و خبرنگاران صورت گرفت.

تمام سلام که بیانیه دولت لبنان را قرائت می کرد، گفت: «هیچ راه حل سیاسی با تکفری هایی که در جوامع عربی تحت نام های دینی عجیب اقدام به خرابکاری می کنند، وجود ندارد.»

او افزود تنها راه برای تندروها، خروج از منطقه عرسال در شرق لبنان است.

نخست وزیر لبنان گفت: «ما تاکید می کنیم که با تروریست های آدمکش، مسامحه نمی کنیم. هیچ آتش بسی با کسانی که به خاک لبنان تجاوز کرده و با مردمش بد رفتاری کردند، وجود ندارد.»

این سخنان تمام سلام در حالی ایراد می شود که خبرگزاری دولتی لبنان به نقل از یک منبع نظامی بلندپایه در این کشور اعلام کرد شمار سربازان ارتش لبنان که در جنگ علیه گروه های تندرو در منطقه عرسال در شرق لبنان کشته شده اند، به 16 تن افزایش یافت.

این مقام نظامی لبنانی افزود در این درگیری ها که از بعد از ظهر جمعه آغاز شده، 86 سرباز ارتش زخمی و 22 تن دیگر ناپدید شده اند.
از سویی دیده بان حقوق بشر سوریه اعلام کرده است که در جریان درگیری های صورت گرفته، دستکم 21 نفر از آوارگان سوری، کشته شده اند.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع نظامی لبنانی هم گزارش داده است که دستکم 50 تن از شبه نظامیان تندرو در حملات توپخانه ای ارتش، کشته شده اند.
ارتش لبنان می گوید که در حال نبرد با نیروهایی از دو گروه تندروی النصره و داعش است.
گروه النصره شاخه سازمان القاعده در سوریه به شمار می آید. داعش یک گروه شبه نظامی دیگر است که ماه گذشته پس از تصرف مناطق وسیعی از شمال عراق، در مناطق تحت تصرف خود در عراق و سوریه، برپایی خلافت اسلامی اعلام کرد.

خبرنگار العربیه در لبنان از رسیدن شمار زیادی نیروی تازه نفس و مقادیر بسیاری مهمات نظامی به نیروهای ارتش لبنان که در منطقه عرسال با تندروهای اسلامگرا در حال نبرد هستند، خبر داد.

او افزود: «ارتش لبنان می گوید که شبه نظامیان در مسجدی در عرسال موضع گرفته اند.»

ارتش لبنان کنترل اکثر مواضع خود را در عرسال که پس از حمله شبه نظامیان اسلامگرا آن ها را از دست داده بود، روز دوشنبه باز پس گرفت.

درگیری ها در منطقه عرسال پس از آن آغاز شد که ارتش لبنان عماد احمد جمعه را که گفته می شود از رهبران گروه النصره-شاخه القاعده در سوریه- است، دستگیر کرد. شبه نظامیان خواهان آزادی او هستند.

شامگاه یکشنبه ارتش لبنان و شبه نظامیان تندور به توافقی برای آتش بس دست یافتند که قرار بود در جریان آن، زخمی های لبنانی به بیمارستان ها منتقل شوند، تبادل اسرا صورت گیرید و عماد احمد الجمعه محاکمه شود؛ در صورت نبود اتهامی از زندان آزاد شود و در صورت متهم شدن و اثبات این اتهام، شبه نظامیان به طور کامل از عرسال خارج شوند. این آتش بس اما پایدار نماند.

شهرک عرسال که در مرز با سوریه واقع است، شاهد حضور شمار زیادی از آوارگان سوری است. ساکنان این منطقه از مخالفان حکومت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه هواداری می کنند. این شهرک و محیط اطراف آن بارها شاهد حملات هوایی ارتش سوریه بود.

عرسال هم مرز منطقه قلمون سوریه است. در این منطقه نیروهای دولتی سوریه و نیروهای حزب الله لبنان از یک مخالفان حکومت اسد از سوی دیگر است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید