اسرائیل: آتش بس 7 ساعته اعلام می کنیم..حماس: اعتماد نداریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اسرائیل اعلام کرد که ارتشش روز دوشنبه 4 آگوست در بیشتر مناطق نوار غزه، دست به آتش بس 7 ساعته ای خواهد زد که هدف از آن تسهیل رسیدن کمک های انسانی و بازگشت آوارگان به خانه و کاشانه خود است.

حماس اما این آتش بس را رد کرد و اعلام کرد اسرائیل در پی سرپوش گذاشتن بر کشتارهایی است که مرتکب شده است.

ژنرال یواف مردخای از مسئولان در وزارت دفاع اسرائیل در بیانیه ای اعلام کرد که «آتش بس انسانی» ساعت 10 صبح به وقت محلی (7 به وقت گرینویچ) آغاز می شود.

این بیانیه افزوده است که این آتش بس در مناطقی که نیروهای اسرائیلی همچنان در آن مشغول فعالیت هستند، یا به عبارتی در منطقه رفح واقع در جنوب نوار غزه، نخواهد بود.

ژنرال یواف مردخای که مسئول عملیات نظامی اسرائیل در کرانه باختری و نوار غزه است در این بیانیه تاکید کرد که «در صورت نقض آتش بس، ارتش اسرائیل محلی را که از آن فلسطینی ها شلیک کردند، هدف قرار خواهند داد.»

مردخای همچنین به اهالی دو روستای عبسان کبیره و عبسان ضغیره واقع در شرق خان یونس اعلام کردند که از روز دوشنبه ساعت 5 به وقت گرینویچ می توانند به خانه های خود بازگردند.

از سویی گروه حماس در بیانیه ای که آن را سامی ابو زهری سخنگوی این گروه صادر کرده، آتش بس اسرائیل را «یک جانبه» توصیف کرد و افزود: «این تلاشی است که از سوی اشغالگران برای سرپوش گذاشتن بر کشتارهای خود.»

او افزود که حماس «به این آتش بس اعتماد ندارد.»

پیشتر حماس و اسرائیل با میانجی گری آمریکا و سازمان ملل متحد، بر سر آتش بس 72 ساعته ای به توافق رسیدند که قرار بود از صبح جمعه آغاز شود. اما ساعاتی بعد، این آتش بس شکسته شد.

اسرائیل حماس را متهم می کند که با حمله به سربازان اسرائیلی در منطقه رفح، کشتن دو تن از آن ها و ربودن یکی دیگر، این آتش بس را نقض کرده است. حماس با رد این ادعا، اسرائیل را متهم کرد که با ادامه عملیات خود، آتش بس را نقض کرده است.

پس از آن اسرائیل اعلام کرد که سرباز اسرائیلی ربوده نشده بلکه کشته شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید