آمریکا: بمباران مدرسه سازمان ملل در غزه توسط اسرائیل توجیه ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده آمریکا، از آن چه، «بمباران ننگ بار» مدرسه تحت مدیریت سازمان ملل متحد در نوار غزه نامید، انتقاد کرد و از اسرائیل خواست، نهایت تلاش خود را برای جلوگیری از وارد آمدن خسارت های بشری در صفوف غیر نظامیان در جنگ علیه فعالان فلسطینی، به کار بندد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، جین ساکی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا همچنین خواستار تحقیق در حملات صورت گرفته به مدارس تحت مدیریت سازمان ملل متحد در غزه شد.

خانم ساکی گفت: «ایالات متحده آمریکا از بمباران ننگ بار مدرسه تحت مدیریت سازمان ملل که حدود 3 هزار آواره به آن پناه برده اند، و طی آن به صورت تاسف باری دستکم 10 غیر نظامی کشته شدند، بسیار اندوهگین است.»

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا همچنین از اسرائیل خواست به معیارهایی که خود وضع کرده پایبند باشد و از وارد آوردن خسارت های بشری به غیر نظامیان در تنشی که از 27 روز پیش آغاز شده، بپرهیزد.

روز یکشنبه، دستکم 15 فلسطینی غیر نظامی در اصابت موشکی اسرائیل به مدرسه ای تحت مدیریت سازمان ملل متحد در منطقه رفح در جنوب نوار غزه، کشته شدند. ارتش اسرائیل می گوید که شبه نظامیان فلسطینی از پایگاهی در نزدیکی مدرسه، چند راکت به سمت اسرائیل شلیک کردند و نیروهایش تنها به این شلیک آتش پاسخ دادند.

خانم ساکی در این باره گفت: «مراکز سازمان ملل متحد نباید به عنوان پایگاه هایی برای انجام حملات، مورد استفاده قرار گیرند.»

او در عین حال افزود: «این گمان که تندورها در محلی نزدیک فعالیت می کنند، حملاتی را که زندگی بسیاری از غیر نظامیان را با خطر مواجه می کند، توجیه نمی کند.»

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد نیز حمله اسرائیل به مدرسه در غزه را «اقدامی جنایتکارنه و ننگی اخلاقی» توصیف کرد. او همچنین بر «ضرورت مجازات عاملان» این اقدام، تاکید کرد.

در 10 روز گذشته، این سومین بار است که یکی از مدارس وابسته به سازمان ملل متحد، مورد حمله ارتش اسرائیل قرار می گیرد. در دو حادثه دیگر که 24 و 32 ژوئیه، مدارسی در بیت حانون و جبالیا هدف قرار گرفتند، حدود 30 فلسطینی غیر نظامی کشته شدند.

ادامه درگیری ها در روز یکشنبه، شمار کشته شدگان فلسطینی را به بیش از 1775 نفر رساند که اکثر آن ها غیر نظامی هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید