دولت سوئد اصطلاح "نژاد" را از قوانين اين كشور حذف مى كند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در راستاى تلاش دولت سوئد در مبارزه با نژادپرستى و برقرارى برابری كامل، اين كشور قصد دارد واژه هایی را كه بر معانى تبعیض آميزى دلالت مى كند، از قوانين خود حذف کند يا تغيير دهد.

اریک اولنهاگ وزیر ادغام دولت سوئد به بخش خبری تلویزیون این کشور گفت که دولت قصد دارد واژه نژاد را از قوانین سوئد حذف کند.

به همين منظور مقرر شد كه دولت کمیسیونی برای رسیدگی به این موضوع تشکیل دهد. طبق اظهارات وزیر ادغام (امور حقوق بشری)، وجود واژه نژاد در قوانین می‌تواند یک تأثير منفی به‌دنبال داشته‌باشد و خطر پیش‌داوری را افزایش می‌دهد.

اولنهاگ می‌گوید: «من می‌توانم در مورد نژادپرستی و احساسات ضد یهودی صحبت کنم اما صحبت‌کردن درباره‌ نژاد در قانون به‌این‌معنا است که از موضوع وجود نژادهای مختلف در انسان‌ها دورشویم. اگر واژه‌ی نژاد را حذف کنیم تا دوره‌ بعدی انتخابات می‌توانیم خیلی از مسائل را حل کنیم.»

کشور سوئد یکی از آرام ترین کشورهای جهان به شمار می آید. این کشور به عنوان نمونه اى از ادغام نظام سرمايه دارى با سوسیال دموکراسی و رفاه اجتماعى در تمام جهان شناخته شده است. اکنون هشت سال است که قدرت در این کشور در دست احزاب راست و محافطه کار افتاده و در انتخابات چهار سال پیش نیز یک حزب نژادپرست وارد پارلمان این کشور شده است.

گسترش گفتمان نژاد پرستى مخصوصا از سوى حزب دمو كراتهاى سوئد كه امسال در پارلمان اتحاديه اروپا نیز پيروز شد باعث نگرانى هاى زيادى در جامعه سوئد شده است. 6 مارس 2014 در اعتراض به نژادپرستی و فاشیسم در شهر مالمو در جنوب سوئد هزاران نفر به خيابان ها آمدند. در این شهر طرفداران حزب ملی گرای افراطی "نازی" چند تن از فعالین مدافع حقوق زن را با چاقو مورد حمله قرار داده بودند. در اثر این حمله 4 نفر زخمی و به بیمارستان منتقل شدند.

امروزه نژادپرستي در سوئد رسما جرم شناخته مي شود و هيچ يك از نمادهاي نژادپرستي در مکان های عمومي قابل تحمل نیست. تبليغات در راستای کاهش نژادپرستی تا حد زيادي موثر بوده است.

ناظران مى گويند كه اين تصميم دولت براى حذف واژه نژاد گامى است به سوى مبارزه هرچه بيشتر با جريانات افراطى كه به آينده همزيستى مسالمت آميز در اين كشور لطمه وارد مى سازند.

سوئد حتى در زمينه آموزش زبان هاى مادرى نيز سعى مى كند تفاوتى ميان زبان سوئدى و ديگر زبانهاى موجود قائل نشود و طبق قوانين سوئد، در مناطق شمالی این کشور علاوه بر زبان رسمی به زبان سامی و زبان فنلاندی نیز سخن گفته می شود. در سوئد به 5 زبان اقليمی اعم از عربی، فنلاندی، تورندال، رومانی( زبان كولی ‌ها) و ييدی (زبان يهوديان) سخن گفته می شود.

آن دسته از كودكانی كه به زبان سامی سخن می گویند، نيز از حق استفاده از زبان عربی در مدارس پايه و مدارس فرهنگ بومی (سامی) برخوردار هستند. اين در حالی است كه آموزش سال ششم به زبان سوئدی و عربی صورت می گیرد. آن دسته از دانش آموزانی كه به زبان فنلاندی سخن می گویند نيزمی توانند به زبان مادری خود در مقاطع پایه، متوسطه و تکمیلی آموزش بينند.

از زمان جنگ جهانی دوم، سير صعودی مهاجرت به سوئد منجر به پيدايش تعدادی از گروه‌های زبانی اقليت شده كه زبان مادری غير سوئدی دارند. طبق قوانين آموزشی سوئد چنانچه تعداد كودكانی كه در خانه به زبانی غير از زبان سوئدی سخن می گویند، بالغ بر5 دانش آموز شود، آموزش به آن ها با زبان مادری صورت می گیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید