ربودن 20 تن از نیروهای امنیتی لبنان توسط گروه النصره

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

خبرنگار العربیه گزارش داد که نیروهای گروه النصره –شاخه القاعده در سوریه- 20 تن از نیروهای سازمان امنیت داخلی لبنان را در منطقه عرسال واقع در نزدیکی مرز سوریه، به گروگان گرفته اند. این در حالی است که یک مسئول بلندپایه امنیتی از کشته شدن 11 تن از شبه نظامیان تندرو توسط ارتش لبنان خبر داده است.

این تحولات پس از آن صورت می گیرد که پس از درگیری با شبه نظامیانی که از مرز سوریه وارد منطقه عرسال شده اند، ارتش لبنان نیروهای نظامی زیادی به این منطقه عزام کرد. حملات شبه نظامیان پس از دستگیری یکی از فرماندهان گروه النصره توسط نیروهای امنیتی لبنان آغاز شد.

روز شنبه هنگام حمله شبه نظامیان به یک مرکز امنیتی لبنانی در شهرک عرسال، دستکم 2 نفر کشته شدند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، این منطقه در پی دستگیری یک شهروند سوری عضو گروه النصره، شاهد تنش بود.

Advertisement


یک منبع امنیتی در این باره گفته است: «دو تن از ساکنان شهرک عرسال هنگام تلاششان برای مقابله با حمله شبه نظامیان به مرکز امنیت داخلی، کشته شدند.» این منبع افزود که شبه نظامیان به مرکز حمله کردند اما درباره سرنوشت نیروهای امنیتی سخنی به میان نیاورد.

دستگیری احمد جمعه از رهبران گروه النصره باعث تنش در شهرک عرسال که اکثر ساکنان آن سنی های هوادار مخالف حکومت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه هستند، شد. این منطقه مرزهای بلندی با منطقه قلمون سوریه دارد که در آن درگیری میان نیروهای دولتی سوریه و حزب الله لبنان از یک سو و مخالفان حکومت اسد از سوی دیگر در جریان است.

خبرگزاری دولتی لبنان گزارش داد که ارتش برای جستجو به دنبل شبه نظامیان، دو هلیکوپتر به منطقه عرسال اعزام کرد.

ارتش لبنان متعهد به پاسخی قاطع به این حادثه شد. فرماندهی ارتش لبنان در بیانیه ای تاکید کرد: «ارتش در واکنش خود قاطع خواهد بود و به شبه نظامیان غریبه اجازه نخواهد داد کشور ما را به صحنه جنایت، عملیات تروریستی، آدم ربایی و قتل تبدیل کنند.» این بیانیه افزوده است: «به هیچ کس اجازه نخواهد شد جنگ را از سوریه به لبنان منتقل کند و به هیچ شبه نظامی غریبه ای اجازه داده نخواهد شد امنیت لبنان را بازیچه قرار دهد.»

بیانیه فرماندهی ارتش لبنان ادامه داده است: «آنچه که امروز روی می دهد، خطرناک ترین چیزی است که لبنان و لبنانی ها با آن مواجه می شوند چرا که به روشنی نشان می دهد کسانی در پی هدف قرار دادن لبنان هستند.»

این بیانیه خاطرنشان کرده است که حوادث شنبه، شماری کشته و زخمی در میان نیروهای نظامی و ساکنان غیر نظطامی شهرک عرسال بر جای گذاشت.

دستگیری عماد احمد جمعه

ارتش لبنان ظهر شنبه، عماد احمد جمعه شهروند سوری را دستگیر کرد. بنا بر بیانیه ارتش، او به عضویت خود در گروه النصره، اعتراف کرده است. پس از عملیات دستگیری، شبه نظامیانی ناشناس، اقدام به محاصره ایستگاه های بازرسی ارتش کردند. آن ها خواهان آزادی جمعه شدند.

یک مسئول محلی در شهرک عرسال هم از حضور گسترده شبه نظامیانی خبر داد که خواهان آزادی احمد جمعه هستند.

یک منبع امنیتی لبنانی گفته است: «ارتش برای تمام احتمال ها خود را آماده کرده است.»

شهرک عرسال از ده ها هزار تن از آوارگان سوری، میزبانی می کند. محله هایی از این شهرک و مناطق اطراف آن، بارها در معرض حملات هوایی جنگنده های سوریه قرار گرفته اند.


بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید