شورای همکاری خلیج مقررات پیشگیری از "ابولا" را به اجرا گذاشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پروفسور توفیق احمد خواجه، مدیرکل دفتر بهداشت شورای همکاری خلیج روز یکشنبه 3 اوت 2014 اعلام کرد که کشورهای عضو این شورا مقررات لازم برای جلوگیری از ورود بیماران مبتلا به ابولا از کشورهای سیرالئون، لیبریا، نیجریه و دیگر کشورهای آفریقایی را برقرار کرده اند.

این مقررات در حالی وضع می شود که سازمان بهداشت جهانی روز یکشنبه هشدار داد که شیوع بیماری "ابولا" در کشورهای آفریقایی از کنترل خارج شده و می تواند به کشورهای دیگر سرایت کند و ضایعات جبران ناپذیری را برای اقتصاد این کشورها ببار بیاورد.

مارگارت چان، رئیس سازمان بهداشت جهانی، به رهبران کشورهای گینه، سیرالئون و لیبریا گفت که واکنش این کشورها به بیماری ابولا " بطور ناراحت کننده ای غیرکافی" بوده، و شیوع این بیماری "بسیار سریعتر از تلاشهای این سازمان برای کنترل آن بوده است."

Advertisementپروفسور خواجه گفت: "کشورهای شورای همکاری، به ویژه پادشاهی سعودی، در معرض خطر این بیماری قرار ندارند، زیرا این کشورها از زمان مراسم حج مقررات ویژه ای را به اجرا گذاشته اند."

وزارت بهداشت کشورهای شورای همکاری برای جلوگیری از شیوع این بیماری با سازمان بهداشت جهانی هماهنگی های لازم را بعمل آورده اند و مقررات ویژه ای را در فرودگاههای خود به اجرا گذاشته اند. "با توجه به سرعت عوارض و دروان نقاهت این بیماری، بسیار غیرمحتمل است که موارد ابولا به پادشاهی سعودی برسد."

لبنان هم مقررات ویژه ای برای جلوگیری از شیوع این بیماری وضع کرده است. این در حالی است که بیش از 20 هزار نفر از شهروندان این کشور در مناطق آلوده به ابولا زندگی می کنند.

وائل ابوفاعور، وزیر بهداشت لبنان، گفت که از تمامی شرکتهای هواپیمایی خواسته شده هرگونه علائم مشکوک در مسافران خود را به مقامات دولتی گزارش دهند. هر مسافر با علائم مشکوک در فرودگاه لبنان مورد مراقبتهای پزشکی به وسیله یک تیم 18 نفری قرار می گیرد.

وزارت کار هم اعلام کرد که از این تاریخ هیچ روادید کار برای شهروندان سه کشور سیرالئون، گینه و لیبریا صادر نخواهد شد.

هنوز برای بیماری ابولا واکسنی ساخته نشده و این بیماری بشدت واگیردار است. در اثر شیوع این بیماری تا کنون 730 نفر جان خود را از دست داده اند، و از ابتدای سال 1300 نفر نیز به آن مبتلا شده اند. ابولا با درد شدید عضلانی، تب، سردرد و در بدترین شرایط با خونریزی غیر قابل کنترل همراه است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size