ده ها کشته در درگیری میان پیشمرگه های کرد و نیروهای داعش در شمال عراق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نیروهای نظامی اقلیم کردستان عراق موسوم به پیشمرگه و نیروهای گروه اسلامگرای داعش، شنبه 2 آگوست برای کنترل بر شهرک زمار واقع در نزدیکی یک میدان نفتی در مناطق مرزی با سوریه با یکدیگر جنگیدند. گزارش ها درباره این که کدام طرف کنترل این شهر را در دست گرفته، ضد و نقیض است. اما برخی منابع خبری از کشته شدن 14 تن از نیروهای پیشمرگه و 100 تن از نیروهای داعش در این درگیری ها حکایت می کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جبار یاور سخنگوی وزارت پیشمرگه اقلیم کردستان گفته است که نیروهای این اقلیم کنترل شهرک الزمار را در دست گرفته اند و به زودی نیروهای کمکی و مهمات برای محافظت از این شهرک خواهند رسید.

اما چهارتن از ساکنان مناطق مختلف زمار در تماس هایی تلفنی به خبرگزاری رویترز گفته اند که نیروهای داعش کنترل این شهرک را در دست گرفته اند.

یکی از ساکنان در این باره گفت: «شمار زیادی از خودروهای داعش در شهرک زمار جولان می دهند. می توانم پرچم های این گروه را بر فراز ساختمان ها ببینم.»

گروه داعش ماه گذشته در حمله ای ناگهانی، پیروزهای بزرگی در مناطق شمال عراق به دست آورد و بسیاری از مناطق را به تصرف خود در آورد. این گروه در مناطق تحت تصرف خود در عراق و سوریه، برپایی خلافت اسلامی اعلام کرد.

تصرف شهرک زمار این امکان را برای گروه داعش فراهم می کند که به میدان نفتی کوچک عین زاله و پالایشگاه نزدیک به آن، دسترسی داشته باشد. شبه نظامیان تندرو تا کنون چهار چاه نفت را در عراق تصرف کرده اند که باعث شده تا حدودی هزینه های خود را تامین کنند.

یک مقام مسئول در پلیس زمار هم گفت که شبه نظامیان داعش با استفاده از خودروهای مجهز به اسلحه از سه طرف به شهرک حمله کردند.

از سویی سایت البغدادیه گزارش داد که نیروهای داعش روز شنبه به پایگاه های پیشمرگه در نزدیکی یک چاه نفت و سد موصل در منطقه زمار حمله کردند که این حمله به کشته شدن دستکم 14 تن از نیروهای پیشمرگه انجامید.

این سایت در گزارش خود افزوده است: «نیروهای پیشمرگه موفق شدند دستکم 100 تن از نیروهای داعش را بکشند، 38 تن از آن ها را اسیر کنند و پایگاه هایی را داعش ابتدای حمله خود تصرف کرده بود، باز پس گیرند.»

تا کنون منبع مستقلی درباره سرنوشت درگیری ها در منطقه زمار سخنی نگفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید