تصرف بزرگترین سد عراق، سه شهرک و یک میدان نفتی توسط داعش پس از شکست کردها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

نیروهای گروه دولت اسلامی موسوم به داعش شنبه 3 آگوست موفق شدند کنترل بزرگترین سد عراق، سه شهرک و یک میدان نفتی را در دست بگیرند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پیشروی های داعش در مناطق تحت کنترل نیروهای نظامی کردستان عراق موسوم به پیشمرگه روی داده است. از این رو پیروزی های جدید داعش، بزرگترین شکست نیروهای کرد از این گروه اسلامگرای تندرو به شمار می آید.

تصرف سد موصل که بزرگترین سد عراق به شمار می آید، پس از حدود 24 ساعت درگیری با نیروهای پیشمرگه، به نیروهای داعش این امکان را می دهد که شماری از شهرهای اصلی عراق را غرق کند. این رویداد تلاش های دولت مرکزی عراق را در باز پس گیری مناطق تصرف شده توسط این گروه اسلامگرای تندرو، با چالشی بزرگ مواجه می کند.

گروه داعش ماه گذشته در حمله ای غافلگیر کننده، مناطق وسیعی از شمال عراق را تصرف کرد. این گروه در مناطق تحت تصرف خود در عراق و سوریه، برپایی خلافت اسلامی اعلام کرد.

این گروه میدان نفتی عین زاله را نیز در 24 ساعت گذشته تصرف کرد. بدین ترتیب اکنون کنترل چهار میدان نفتی را در عراق در دست دارد.

شهرک زمار نخستین شهرکی است که در 24 ساعت گذشته به تصرف داعش در آمد. این گروه ابتدای حمله خود با مقاومت کردها روبرو شد. تندروها پرچم های سیاهی که نشانه گروهشان است، بر روی ساختمان های شهرک برافراشتند. چنین اقدامی معمولا مقدمه ای است برای اعدام های دستجمعی که این گروه تندرو در حق مخالفان خود اجرا می کند.

گروه داعش اکنون بزرگترین چالش برای ثبات عراق از زمان سرنگونی نظام صدام حسین رئیس جمهوری اسبق عراق در سال 2003 به شمار می آید.

پس از آن که در پی حمله شبه نظامیان داعش، هزاران سرباز عراقی از مناطق استقرار خود فرار کردند، شبه نظامیان شیعه و نیروهای کرد، به عنوان خط دفاع حیاتی در مقابل تندروها، ظهور پیدا کردند. شبه نظامیان تندرو، اعلام کرده اند که در پی تصرف بغداد پایتخت عراق نیز هستند.

اما درگیری های شنبه و یکشنبه، ابهام هایی در میزان توانایی کردها برای مقابله با حملات شبه نظامیان داعش به وجود آورد. همچنین فشارها بر سران عراق برای تشکیل دولت ائتلافی که توانایی مقابله با گروه داعش دارد، افزایش یافت.

شبه نظامیان داعش با استفاده از خودورهای پیک آپ مجهز به اسلحه، از سه طرف شهرک زمار را مورد حمله قرار دادند. نیروهای این گروه پس از آن شهرک سنجار را مورد حمله قرار داده و آن را تصرف کردند. شاهدان عینی می گویند پس از آن که نیروهای پیشمرگه مقاومت چندانی در برابر نیروهای داعش نشان ندادند، شاکنان شهرک فرار را بر قرار ترجیح دادند.

گروه داعش در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر، تصویر یکی از نیروهای نقابدارش را منتشر کرده که اسلحه به دست، بر صندلی دفتر کار رئیس شهرداری شهرک سنجار نشسته است.

شهرک شنگال سومین شهرکی است که یکشنبه به تصرف داعش در آمد.

داعش در بیانیه ای که در سایت خود منتشر کرده نوشته است: «خداوند برای مجاهدان تصرف مناطق مهمی را که باندهای کرد و شبه نظامیان سکولار آن ها را به تصرف خود در آورده بودند، میسر ساخت. این پیروزی پس از سلسله ای از درگیری ها با استفاده از انواع اسلحه حاصل شده که یک روز کامل به طول انجامید. خداوند درها را برای اولیای یکتا پرستش گشود و ننگ را بر پیشانی مردتها حک کرد. ده ها نفر از آن ها کشته و زخمی شدند و صدها نفر دیگر در حالی که انبوهی از اسلحه و خودورهای زرهی را برجای گذاشته اند، فرار کرده و غنیمتی برای مجاهدان ترک کردند.»

این بیانیه افزوده است که «برادران مجاهدان شماری از مناطق را در بخش زمار، منطقه نفت خیز عین زاله و 12 روستای دیگر را تصرف کرده اند. نیروهای دولت اسلامی به مثلث مرزی میان عراق، شام و ترکیه رسیده اند.»

گروه داعش علاوه بر اعدام های دستجمعی، مزارهای مذهبی و آثار باستانی در مناطق تحت تصرف خود را منهدم کرد.


بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید