خروج ارتش اسرائیل از برخی مناطق غزه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

گزارش ها از خروج نیروهای ارتش اسرائیل از برخی مناطق در مرکز و شمال نوار غزه و مستقر شدن این نیروها در مرز این منطقه، حکایت می کند. همچنین برخی مقام های اسرائیلی از آمادگی تل آویو برای اعلام پایان یک جانبه جنگ در غزه سخن گفته اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ارتش اسرائیل اعلام کرد فلسطینی هایی که از خانه های خود در منطقه بیت لاهیا در نوار غزه فرار کرده اند، می توانند به محل سکونت خود باز گردند چرا که عملیات در این منطقه پایان یافته است.

در پیام ارتش اسرائیل که خطاب به 70 هزار ساکن بیت لاهیا منتشر شده، آمده است: «از ساکنان می خواهیم که در مسیر بازگشت خود، مراقب مین هایی باشند که حماس در منطقه کار گذاشته است.»

شاهدان عینی نیز می گویند که ارتش اسرائیل را در حال خروج از بیت لاهیا و شرق خان یونس مشاهده کرده اند.

دو شبکه تلویزیونی اسرائیلی هم اعلام کردند که بخشی از نیروهای زمینی اسرائیل، روز شنبه 2 آگوست، از نوار غزه خارج شدند.

در همین حال اسرائیل به طور تلویحی از آمادگی خود برای پایان یک جانبه جنگ در نوار غزه سخن گفت. تل آویو همچنین اعلام کرد در مذاکراتی که در مصر برای دستیابی به توافق جدید آتش بس قرار است برگزار شود، شرکت نخواهد کرد.

با این وجود، حملات دو جانبه میان اسرائیلی ها و فلسطینی ها ادامه پیدا کرد و شمار کشته شدگان فلسطینی، از مرز 1660 نفر تجاوز کرد. اسرائیل اعلام کرد که سامانه دفاع موشکی گنبد آهنین، چند موشک شلیک شده توسط نیروهای حماس از نوار غزه را هدف قرار داد و آن ها را سرنگون کرد.

تا کنون چند توافق برای آتش بس میان اسرائیل و فلسطینی ها به بنبست رسیده است. آخرین آن ها توافق آتش بس 72 ساعته ای بود که قرار بود از روز جمعه آغاز شود که پس از کشته شدن دو سرباز اسرائیلی و نا پدید شدن یک سرباز دیگر، شکسته شد.

اسرائیل حماس را به ربودن افسر اسرائیلی که «هدار گولدین» نام دارد، متهم کرده است. ایالات متحده آمریکا نیز حماس را به «نقض وحشیانه» آتش بس متهم کرده است. سازمان ملل متحد نیز از حماس خواست این نظامی اسرائیلی را «فورا» آزاد کند.

در مقابل حماس اعلام کرد که اعتقاد دارد نیروهای نظامی اش پیش از آغاز آتش بس به سربازان اسرائیلی حمله کردند اما احتمال دارد «گولدین» در اثر حملات اسرائیل پس از این حمله، به همراه نیروهایی که عملیات به اسارت گرفتن او را انجام داده اند، کشته شده باشد.

در همین حال هیئتی فلسطینی برای شرکت در مذاکرات بر سر آتش بس جدید، به قاهره رفته است. قرار است در این مذاکرات حماس خواستار آزادی رفت و آمد ساکنان غزه از راه گذرگاه این منطقه با مصر شود. اما اسرائیل اعلام کرد که هیئتی برای نمایندگی از خود به مصر اعزام نخواهد کرد.

تساحی هانگبی معاون وزیر امور خارجه اسرائیل در این باره به شبکه دو تلویزیون اسرائیل گفت: «نمی توان اطمینان داشت حماس به تعهدات خود عمل کند. آن ها در این مرحله نمی توانند حملات موشکی به اسرائیل را متوقف کنند چرا که آتش بس در مرحله کنونی برای آن ها بدترین شکست خواهد بود.»

از روز هشتم ژوئیه و پس از افزایش حملات راکتی و موشکی از نوار غزه، اسرائیل حملات هوایی و دریایی را به نوار غزه آغاز کرذ. پس از آن نیروهای زمینی ارتش اسرائیل نیز به جنگ پیوستند که حملات آن ها بر روی منهدم کردن شبکه تونل های ایجاد شده توسط گروه های فلسطینی برای استفاده از آن ها در حمله به اسرائیل متمرکز شد.

اسرائیل اعلام کرد که با توافق آتش بس یا بدون آن، به عملیات منهدم کردن تونل ها ادامه خواهد داد. ارتش اسرائیل نیز اعلام کرد که مکان تا کنون ده ها تونل را منهدم کرده است.

پیتر لنر سخنگوی ارتش اسرائیل در این باره گفت: «در حال نزدیک شدن به تحقق هدفمان در نابودی تونل ها هستیم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید