سازمان ملل و آمریکا حماس را به نقض آتش بس در غزه متهم کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دبیر کل سازمان ملل متحد و مقام های آمریکایی، گروه فلسطینی حماس را به نقض آتش بس موقت 72 ساعته با اسرائیل که قرار بود صبح جمعه اول آگوست آغاز شود، متهم کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد، روز جمعه «نقض آتش بس» از سوی اعضای گروه فلسطینی حماس را «محکوم» و خواهان آزادی بی قید و شرط سرباز اسرائیلی شد.

صبح جمعه یک سرباز اسرائیلی توسط گردان های عزالدین قسام شاخه نظامی حماس ربوده و دو سرباز دیگر کشته شدند. پس از این رویداد اسرائیل در نامه ای به دبیرکل سازمان ملل متحد اعلام کرد که آتش بس موقت 72 ساعته را پایان یافته می داند. حماس می گوید که این عملیات در واکنش به نقض آتش بس توسط سربازان اسرائیلی صورت گرفته است.

استفانی دیواریچ سخنگی دبیر کل سازمان ملل متحد، در این باره گفت: «دبیر کل از رویدادهای پیش آمده، بسیار ناخرسند است.» او افزود: «دبیرکل به خاطر از سر گرفتن حملات اسرائیل به غزه، بسیار نگران است.»

دیواریچ ادامه داد: «دبیرکل از دو طرف می خواهد از خود خویشتنداری نشان داده و آتش بس 72 ساعته را از سر گیرند.»

از سویی باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، از حماس و دیگر گروه های فلسطینی خواست برای پایان دادن به تنش با اسرائیل و دست یابی به راه حلی برای پایان دادن به بحران، سرباز اسرائیلی را آزاد کنند.

اوباما در کنفرانسی خبری در واشنگتن گفت: «اگر در تلاش ها برای حل و فصل این بحران جدی باشند، باید سرباز اسرائیلی در نخستین فرصت ممکن بدون قید و شرط آزاد شود.»

رئیس جمهوری آمریکا افزود: «آتش بس راهی است که از آن می توانیم به توقف کشتار، بازگشت به سابق و تلاش برای حل و فصل مسائل مورد اختلاف برسیم.»

او تاکید کرد: «تلاش برای بازگرداندن امور به سابق یک چالش است اما ما به تلاش های خود ادامه خواهیم داد.»

پیش از این، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا نیز کشته شدن دو سرباز اسرائیلی و ربودن یک سرباز دیگر توسط فعالان فلسطینی را محکوم کرد. او همچنین گروه فلسطینی حماس را به نقض آتش بس متهم کرد.

آقای کری در بیانیه خود از حماس خواست فورا و بدون هیچ پیش شرطی، سرباز اسرائیلی را آزاد کند. او همچنین خواستار ان شد که جامعه جهانی، تلاش های خود را برای پایان دادن به حملات علیه اسرائیل افزایش دهد.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید صبح شنبه حماس را به «نقض وحشیانه» آتش بس متهم کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید