تحلیلگران: سخنان پادشاه سعودی متوجه تروریسم و حامیان آن است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

صالح القلاب وزیر سابق اطلاع رسانی اردن گفت که سخنان ملک عبد الله بن عبد العزیز پادشاه سعودی، از اهمیت شایانی برخوردار شده چرا که در امتداد مواضع شخصی او در طرفداری از مسائل عربی و اسلامی است.

او ادامه داد که ثقل استراتژیک پادشاهی سعودی، یکی دیگر از دلایل اهتمام به سخنان ملک عبد الله است.

القلاب افزود: «پادشاهی سعودی نقشی محوری در مقابله با تروریسم دارد که آن را از سرزمین های خود آغاز کرد. همچنین در مقابله با توسعه تروریسم در همه مناطق، نقش به سزایی ایفا کرد.»

او افزود: «منطقه در حال انفجار است. جهان عرب به خط قرمز رسیده است. احساس کردم که خادم حرمین شریفین خواستار درمان عربی سریع است.»


به گفته تحلیلگران، سخنان پادشاه سعودی، حاوی لحنی صریح در مقابله با تروریسم بود. سلمان الدوسری سردبیر روزنامه الشرق الاوسط در این باره گفت که سخنان ملک عبد الله 10 سال پس از تلاش هایش در قانع کردن جهان به ضرورت تحرکت جمعی برای مبارزه با تروریسم مطرح شده است.

الدوسری تاکید کرد: «کلمه نا امیدی را کسی در مرتبه ملک عبد الله بر زبان نمی آورد مگر آن که بیش از دیگر رهبران جهان نسبت آتش تروریسم هشدار داده باشد.»


سردبیر روزنامه الشرق الاوسط ادامه داد: «با وجود موفقیت پادشاهی سعودی در محاصره تروریسم داخل مرزهای خود، اما می داند تروریسم پایتختی ندارد، به همه کشورها می رسد، اما غرب با این فراخوان ها به شکلی جدی رفتار نمی کند.»


پادشاه سعودی در سخنان خود نسبت به خطر تروریسم دولتی و جنایت هایی که مردم فلسطین با آن مواجه هستند، هشدار داد. رضوان السید اندیشمند اسلامی در این باره گفت که پادشاهی سعودی، فراخوان خود را برای متوقف کردن تجاوزهای اسرائیل که که از سال ها پیش هیزم به آتش تروریسم می ریزد، تکرار کرد. او گفت: «از سال 2002 ملک عبد الله تاکید می کند که ادامه اشغالگری بر میانه روی عربی تاثیر می گذارد و بر شدت تروریسم می افزاید.»


اما درباره هشدار پادشاه سعودی به کشورهایی که برای منافع موقت یا طرح های مشکوک، از تروریسم حمایت می کنند؛ مشاری الذایذی ایران به استفاده از گروه های تروریستی برای منافع موقت متهم کرد. او گفت: «العدنانی سخنگوی داعش گفت که چند ماه پیش رهبران القاعده از نیروهایشان خواستند از به خاطر منافع مشترک، از حمله به ایران اجتناب کنند.»


دکتر محمد آل زلفه عضو سابق مجلس شورای سعودی، این اتهام را تایید کرد و نسبت به نقش برخی «کشورهای منطقه ای» در نابودی نظام های عربی با استفاده از تروریسم و لکه دار کردن چهره دین، هشدار داد.

آل زلفه تاکید کرد که سخنان پادشاه سعودی به مثابه پیام به جهان عرب است مبنی بر این که «برخی طرف ها خواهان نابودی کشورهای عربی، اقتصاد آن ها و ریختن خون فرزندانشان هستند تا این کشورها به صحنه هایی برای جنگ تبدیل شوند.»


درباره تهدیدهای امنیتی که پادشاهی سعودی با آن مواجه است، سرلشکر منصور الترکی سخنگوی وزارت کشور سعودی تاکید کرد که این تهدیدها وجود دارند. او خاطرنشان کرد که مهمترین نمود این تهدیدها، تلاش های گروه های تروریستی برای جذب جوانان سعودی و انتقال آن ها به میدان های جنگ یا تهدید امنیت از داخل است. او در عین حال تاکید کرد: «امکاناتی که دولت برای دستگاه های امنیتی با هدف حمایت از یکپارچگی ملی فراهم می کند، باعث مقابله شدید با تمام تلاش های تروریستی آسیب زننده به کشور می شود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید