بارزانی: نمی توانیم به عراق کمک کنیم و منتظر سرنوشتی نامعلوم نمی مانیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق روز شنبه 2-8-2014 بار دیگر ضمن تاکید بر مسئله حق تعیین سرنوشت برای مردم این اقلیم، گفت: "دیگر قادر نیستیم بیش از این به عراق کمک کنیم و منتظر سرنوشتی نامعلوم نمی مانیم ".

به گزارش العربیه به نقل از بیانیه دفتر ریاست اقلیم کردستان عراق، مسعود بارزانی در حاشیه سفر خود به قرارگاه های پیشمرگه های کُرد در مناطق جلولا، سعديه و كرميان، طی سخنانی گفت: "وظایف پیشمرگه ها در این شرایط حساس، بسیار بزرگ و تاریخی است. پیشمرگه ها برای حفظ امنیت و آسایش ملت کرد جانشان را فدا می کنند. بنابرین بقای کردستان به بقای پیشمرگه ها مرتبط است".

رئیس اقلیم کردستان عراق اظهار داشت: "وضعیت تسلیحاتی پیشمرگه ها بهبود خواهد یافت و آنها به تجهیزات پیشرفته تری مجهز خواهند شد بنابرین پیشمرگه ها برای هر شرایطی باید آمادگی کامل داشته باشند".

بارزانی افزود: "برخی از وابستگان به قدرت در بغداد به کنترل این مناطق بوسیله پیشمرگه ها اعتراض دارند، باید از آنها بپرسم اگر پیشمرگه ها این مناطق را کنترل نمی کردند، سرنوشت این مناطق اکنون به دست چه کسانی بود. اگر پیشمرگه ها نبودند چه کسانی این مناطق را به کنترل در آورده بودند؟ ".

رئیس اقلیم کردستان عراق با بیان اینکه کردها پس از سقوط رژیم سابق تمام تلاش خود را برای ساختن عراقی دموکراتیک و متحد برای همه عراقی ها به کار گرفته اند، گفت: "متاسفانه باید به صراحت به همه بگویم که ما برای حفظ وحدت عراق هرچه در توانمان بود انجام دادیم و بیش از این دیگر نمی توانیم برای سرنوشت نامعلومی صبر کنیم".

بارزانی افزود: "اقلیم کردستان در حال حاضر بر دو محور اساسی عمل می کند. اول کمک و تلاش برای نجات روند سیاسی در عراق است. همزمان محور مطالبه و تحقق آرمان حق تعیین سرنوشت برای ملت کردستان را نیز در برنامه دارد".

رئیس اقلیم کردستان عراق روز چهارشنبه در مصاحبه ای با تلویزیون السومریه، نیز گفته بود که کُردهای عراق از حق خود در تعیین سرنوشت عقب نشینی نخواهند کرد و سرنوشت خود را با خواست و اراده آزاد خویش تعیین خواهند کرد.

وی در مصاحبه با السومریه، افزود: "حمله خصمانه ای علیه کُردهای عراق با همدستی با سیاست گروه حاکم وجود دارد تا کردها را مسئول فروپاشی تاسف بار نیروهای مسلح و دستگاه های امنیتی عراق معرفی کرده و سقوط نینوا و صلاح الدین و دیالی و سایر مناطق را به گردن کُردها بیاندازند. مسئولیت تهدید آینده عراق و عراقی ها برگردن کسانی است که بر گسستن بافت جامعه عراق اصرار می ورزند".

بارزانی تاکید کرد: " اصرار نوری مالکی برای تصدی سومین بار پست نخست وزیری با وجود اوضاع خطرناک کشور و تاکید همه نیروها برای تغییر او، عراق را به سمت هرج و مرج بیشتر و لبه پرتگاه سوق داده است".

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید