کشته شدن نخستین فرمانده حزب الله لبنان در جنگ علیه داعش در عراق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

حزب الله لبنان، چهارشنبه 30 ژوئیه، جنازه یکی از فرماندهان خود را که در عراق کشته شده است، تشییع کرد. این مساله نشانگر آن است که این حزب شیعی، به جز جنگ داخلی سوریه در حمایت از نظام این کشور که حضور خود را در آن، 14 ماه پیش اعلام کرده بود، وارد جنگ منطقه ای دیگری نیز شده است.

این در حالی است که کشته شدگان از حزب الله در سه هفته اخیر در نتیجه درگیری های منطقه قلمون سوریه در مرز شرقی لبنان با مخالفان حکومت اسد، چند برابر شده است.

به نوشته روزنامه فرا منطقه ای الشرق الاوسط، در حالی که فرماندهان حزب الله از اظهار نظر درباره کشته شدن یکی از فرماندهان خود در عراق امتناع می کنند، خبرگزاری رویترز به نقل از منابعی آگاه، خبر را تایید کرده و نام این فرماده را «ابراهیم الحاج» اعلام کرده است.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، تشییع جنازه «ابراهیم الحاج» چهارشنبه در شهرک قلیه واقع در منطقه بقاع در شرق لبنان برگزار شد.

حزب الله تا کنون هیچ اعلامی درباره مشارکت در نبرهای عراق که ماه گذشته با تصرف بخش های وسیعی از شمال این کشور توسط گروه اسلامگرای داعش آغاز شده، نداشته است. شهر موصل، دومین شهر بزرگ عراق، از جمله مناطقی است که به تصرف داعش در آمده است. این حزب در مناطق تحت تصرف خود در عراق و سوریه، برپایی خلافت اسلامی اعلام کرده است.

حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان 25 ژوئیه در سخنانی درباره اوضاع عراق گفته بود: «متاسفانه عراق وارد تونلی تاریک با نام دین و خلافت شده که طی آن هزاران مسیحی و سنی که با داعش اختلاف نظر دارند آواره شده اند. آن ها جز بیعت یا کشته شدن راهی ندارد. اما شیعیان و اقلیت ها، هیچ راهی جز کشته شدن ندارند.»

چهار منبع آگاه مختلف به روزنامه الشرق الاوسط گفته اند که «ابراهیم الحاج» از فرماندهان حزب الله، در عملیات آموزشی در عراق شرکت داشت و در نبردی در نزدیکی شهر موصل، به قتل رسید.

سایت هایی در جنوب لبنان، تصاویری از تشییع جنازه الحاج منتشر کرده اند اما درباره محل کشته شدن او، سخنی به میان نیاورده اند. این سایت ها تنها به این مساله بسنده کرده اند که الحاج «هنگام عمل به وظیفه مقدس جهادی جان باخت.» این همان عبارت هایی است که درباره تمام اعضای حزب الله که در سوریه کشته می شوند، به کار می رود.

در تشییع جنازه «ابراهیم الحاج»، محمد رعد رئیس فراکسیون حزب الله در پارلمان لبنان، حسین الحاج حسن نماینده این حزب و وزیر صنعت در دولت لبنان و شماری از شخصیت های سیاسی و دینی در منطقه حضور یافتند.

با وجود تلاش ها برای پوشاندن هویت «الحاج» و جایگاهش در حزب الله، سایت «الجنوبیه» نوشت او فرماندهی مجموعه ای از نیروهای حزب الله را بر عهده داشت که 12 ژوئیه 2006 اقدام به ربودن دو سرباز اسرائیلی کرد؛ عملیاتی که به جنگ 33 روزه میان لبنان و اسرائیل انجامید.

این سایت افزوده است که «ابراهیم الحاج نخستین فرمانده حزب الله به شمار می آید که در عراق کشته شده است با وجود این که این حزب ارتش به عراق روانه نکرده و به اعزام برخی کاردها و کارشناسان خود اکتفا کرده است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید