غزه.. توافق اسرائیل و حماس بر سر آتش بس 72 ساعته

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد و جان کری وزیر امور خارجه آمریکا، شامگاه پنجشنبه 31 ژوئیه اعلام کردند که اسرائیل و حماس بر سر آتش بسی 72 ساعته که روز جمعه آغاز می شود، به توافق رسیدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بان کی مون و جان کری در بیانیه مشترکی اعلام کردند که آتش بس، روز اول آگوست، ساعت هشت صبح به وقت محلی آغاز می شود و در طول مدت این آتش بس «نیروها در محل استقرار خود باقی خواهند ماند و نیروهای اسرائیلی عقب نشینی نخواهند کرد.»
این بیانیه افزوده است که رابرت سری نماینده سازمان ملل متحد در امور خاورمیانه، اطمینان هایی دریافت کرده است که همه طرف ها با آتش بس موافقت کرده اند.
جان کری و بان کی مون افزوده اند: «از همه طرف ها می خواهیم در طول مدت آتش بس خویشتندار و به تعهدات خود پایبند باشند.»

آن ها تاکید کرده اند: «آتش بس برای متوقف شدن خشونت ها و فراهم کردن نیازهای ضروری، برای بی گناهان ضروری حائز اهمیت است.»

این بیانیه خاطرنشان کرده است که هیئت های اسرائیلی و فلسطینی برای مذاکرات با دولت مصر بر سر آتش بس دائم، به قاهره خواهند رفت.

در همین حال یک مقام مسئول در دفتر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل گفت که تل آویو با پیشنهاد سازمان ملل متحد برای آتش بس 72 ساعته با گروه های فلسطینی در نوار غزه، موافقت کرده است.

گروه فلسطینی حماس نیز تاکید کرد که به آتش بس سه روزه با اسرائیل که صبح جمعه آغاز می شود، پایبند خواهد بود.

سامی ابو زهری سخنگوی حماس گفت: «در پاسخ به درخواست سازمان ملل متحد و با توجه به اوضاع مردم فلسطین در نوار غزه، گروه های فلسطینی با آتش بس انسانی 72 ساعته که از ساعت 8 صبح آغاز می شود، موافقت کردند تا زمانی که طرف مقابل به آن پایبند باشد.»

ابو زهری تاکید کرد: «موضع گروه های فلسطینی درباره همه مسائل مرتبط با آتش بس، یکسان است.»

در جریان بیش از سه هفته جنگ میان اسرائیل و گروه های فلسطینی، بیش از 1790 فلسطینی در نوار غزه کشته شده اند که اکثر آن ها غیر نظامی هستند. در مقابل دستکم 54 نظامی اسرائیلی توسط فعالان فلسطینی کشته شده اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید