.
.
.

فرمانده شاخه نظامی حماس: تا پایان محاصره غزه آتش بس وجود نخواهد داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد الضیف فرمانده کل گردان های عزالدین قسام شاخه نظامی گروه فلسطینی حماس در پیام صوتی ضبط شده ای اعلام کرد که این گروه هیچ آتش بسی را بدون «متوقف شدن تجاوز» به نوار عزه و «پایان محاصره» این منطقه، نمی پذیرد.

از زمان آغاز تلاش ها برای رسیدن به یک توافق آت بس، این نخستین باری است که فرمانده گردان های عزالدین قسام، چنین موضعی را اعلام می کند. حماس از سال 2007، کنترل نوار غزه را در دست دارد.

الضیف در سخنانی کوتاه که شامگاه سه شنبه از شبکه تلویزیونی «الاقصی» وابسته به حماس پخش شد، گفت: «تا زمانی که مردم ما از آزادی و کرامت برخوردار نشوند، رژیم اشغالگر از امنیت بهره نخواهد برد، تا زمان پایان تجاوز و محاصره، آتش بس وجود نخوهد داشت و هیچ راه حل میانه ای که ناقض حقوق مردممان باشد را نمی پذیریم.»

او افزود: «مقابله و کشتن سربازان دشمن را به جای حمله به غیر نظامیان در پیش گرفتیم در حالی که دشمن جنایتکار اقدام به ویران کردن خانه ها بر سر ساکنانش می کند.»

از زمان آغاز تنش اخیر میان اسرائیل و فلسطینی ها، حدود 1100 فلسطینی کشته شدند که اکثر آن ها غیر نظامی هستند. در مقابل بیش از 50 اسرائیلی کشته شدند که تنها 2 تن از آن ها غیر نظامی هستند.

فرمانده گردان های عزالدین قسام، خطاب به اسرائیلی ها تاکید کرد: «این جنگی متفاوت است، با سربازانی می جنگید که عاشق مرگ هستند و برای شهادت از یکدیگر سبقت می گیرند، همانگونه که شما عاشق زندگی هستید.. همه مردم ما برای مقاومت در برابر تجاوز با یکدیگر متحد شده اند.»
او افزود: «عملیات رسیدن نیروها پشت خط های دشمن که آخرین آن ها روز گذشته در الشجاعیه روی داد، با وجود ادامه تجاوزها و ویران کردن منازل محله الشجاعیه بر سر ساکنانش و با وجود سامانه های متعدد مراقبت، ادامه خواهد یافت. دشمن بداند که خطری که با آن مواجه خواهد شد، بزرگتر از آن چیزی است که تصور می کند.»
الضیف ادامه داد که ارتش اسرائیل «نیروهای خود را به کوره آدم سوزی واقعی می فرستد.» او افزود: «بر آمادگی خود تاکید می کنیم، ما بر پایه سناریوهای از پیش طراحی شده عمل می کنیم، رفتار ما همچون دشمن عکس العمل و وحشیانه نیست.»
از چندین سال پیش این برای نخستین بار است فرمانده کل گردان های عز الدین قسام اعلام موضع می کند. او چندین بار در معرض تلاش های اسرائیل برای ترور قرار گرفته است.
پس از پایان سخنان الضیف، تلویزیون الاقصی، فیلم عملیاتی نیروهای عزالدین قسام را در پایگاه نظامی «نحال العوز» در شرق منطقه الشجاعیه پخش کرد. این همان عملیاتی است که الضیف در سخنان خود با آن اشاره کرد.