.
.
.

نظر سنجى سايت کاخ سفید درباره استقلال كردستان عراق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سایت رسمی کاخ سفید آمریکا در حال برگزاری یک نظرسنجی درباره مساله‌ استقلال کردستان عراق است.


اين سايت با اشاره به آن چه «ستم وارده به كردهاى عراق طى دهه هاى اخير» نامیده، اعلام کرده در صورتی که مجموع موافقین با استقلال کردستان عراق تا تاریخ 22 ماه‌ آگوست 2014 به 100 هزار نفر برسد، گزارش آن به‌ رئیس جمهوری آمریکا ارائه‌ خواهد شد و از وی درخواست می شود که‌ از همه پرسى براى استقلال كردها حمایت کند.

مسعود بارزانی، رئيس اقلیم کردستان عراق، بعد از تشدید بحران اخیر در این کشور، گفته است: «ظرف چند ماه آینده همه‌پرسی برى استقلال برگزار می‌کنیم». این صریح‌ترین اظهارنظر آقای بارزانی در خصوص حرکت کردهای عراق به سمت جدایی است.

تصمیم به برگزاری رفراندوم با هدف استقلال کردستان از عراق در حالی اعلام می‌شود که در پى حوادث اخیر این کشور، پيشمرگه هاى اقلیم کردستان، منطقه نفت خیز کرکوک وساير مناطقی که مالکیت آنها محل اختلاف کردها و دولت مرکزی بود را در اختیار گرفتند.

ایالات متحده‌ آمریکا با اقدام اقلیم کردستان عراق برای اجراى رفراندوم جدایی از عراق تا کنون مخالفت کرده است. جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید در نشست مطبوعاتی روز پنج‌شنبه (۳ ژوئیه) گفت که عراق وقتی می‌تواند با داعش مقابله کند که متحد باشد.

ارنست گفت:«واقعیت این است که ما همچنان معتقدیم عراق متحد قدرتمندتر از عراق تجزیه‌ شده است.»

پیشتر نوری مالکی، نخست‌وزیر عراق نیز گفته بود که هیچ‌کس حق ندارد از رویدادهاى اخير این کشور سوء استفاده كند. او اقدام های کردها برای دستیابی به استقلال را «مخالف قانون اساسی» دانست.

تركيه، ايران و اتحاديه عرب نيز رسما مخالفت خود را با استقلال اقليم كردستان عراق اعلام كردند.

سامان رشيد فعال حقوق مدنی در كركوك درباره اين نظر سنجى سايت كاخ سفيد به "العربيه.نت" گفت: "وقتی یک سايت رسمى معتبر دولت امريكا، اين نظرسنجی را انجام می دهد، به اين معن است كه رای بیشتر از 100 هزار نفر را که در مدت زمان محدودی جمع آوری مى شود كسى نمى تواند نادیده بگيرد.»

رشيد مى افزايد: «ما بر این باور هستیم که این نظر سنجی پیام مناسبی خواهد بود برای کاخ سفید و مراکز تصمیم گیری در آمریکا تا به خواسته ها و مطالبات کردها بيشتر توجه كنند.»