.
.
.

قاچاق نفت بخش مهمی از درآمد دولت خلافت داعش

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شبه نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، هنگامی که ماه گذشته مناطق وسیعی از شمال عراق را تصرف کردند، چهار میدان نفتی کوچگ را به کنترل خود در آوردند. این گروه اکنون برای تامین هزینه های خود، نفت خام و بنزین می فروشد.

در نزدیکی شهر موصل در شمال عراق، گروه دولت اسلامی، دو میدان نفتی نجمه و القیاره را تصرف کرده است. در نزدیکی شهر تکریت هم شبه نظامیان این گروه، کنترل دو میدان نفتی حمرین و عجیل را در دست گرفته اند؛ دستاوردهایی که طی دو روز عملیات حاصل شد.

میدان های نفتی که گروه دولت اسلامی تصرف کرده، در مقایسه با میدان های نفتی بزرگ عراق در نزدیکی کرکوک و بصره کوچک هستند. کرکوک هم اکنون در کنترل کردها است و بصره در کنترل دولت مرکزی عراق.

اما در دست گرفتن کنترل چاه های نفت در مناطقی که گروه داعش تصرف کرده، باعث می شود این گروه نسبت به دیگر گروه های شبه نظامی که هیمنه اش در شمال عراق را تهدید می کنند، دست بالا داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مسئولان عراقی می گویند که گروه دولت اسلامی، اخیرا مقادیری نفت را برای پالایش و تولید بنزین با کیفیت پایین، از قیاره به پالایشگاه های تحت تصرف خود در سوریه منتقل کرده وسپس این مواد را برای فروش به موصل بازگردانده است. حدود 2 میلیون نفر در موصل زندگی می کنند.

مسئولان می گویند که مقادیر بیشتری از نفت خام که برخی از آن از میدان نفتی نجمه به دست می آید، از راه قاچاقچیان به تاجران نفت ترکیه فروخته می شود که نفت را با قیمت پایین بشکه ای 25 دلار می خرند.

هشام البریفکانی رئیس کمیسیون انرژی در شورای محلی شهر موصل می گوید: «از راه گزارش های به دست آمده مطمئن شدیم که دولت اسلامی نفت خام را از میدان نجمه در موصل، برای قاچاق به یکی از کشورهای همسایه، به سوریه می فرستد.»

او می افزاید: «دولت اسلامی از راه این تجارت غیر قانونی، میلیون ها دلار سود به دست می آورد.»

صاحب یکی از پمپ بنزین ها در موصل نیز می گوید که پمپ بنزین های این شهر هم اکنون بنزینی را می فروشند که تاجران مرتبط یا دولت اسلامی وارد می کنند. او می افزاید که این تاجران برای هر لیتر بنزین بر اساس کیفیت آن، یک دلار تا یک دلار و نیم دریافت می کنند. این رقم نسبت به قیمت بنزین تا پیش از تصرف مناطق شمال عراق توسط گروه داعش، گران است.

صاحب پمپ بنزین می افزاید: «سوخت از سوریه می رسد... قیمت آن هم سه برار قیمتی است که قبلا می خریدیم اما رانندگام مجبورند آن را بخرند چون راه دیگری ندارند.»

البریفکانی می گوید که دولت اسلامی، تنها طرف مسئول واردات سوخت به مناطق تحت تصرف خود از سوریه است چرا که این گروه میدان ها و پالایشگاه های استان دیرالزور را در کنترل دارد. او ادامه می دهد: «از بخشی از سوخت برای خودروهای خود استفاده می کنند و بقیه را به تجارانشان در موصل می فروشند.»

تندروها مانع از آسیب دیدن میدان های نفتی می شوند

شرکت سوناگول که یک شرکت دولتی در آنگولا است، اداره میدان های نفتی نجمه و القیاره را در دست داشت. این شرکت اما به دلیل آن چه بالا رفتن هزینه نگهداری از میدان ها و چاه های آن خواند و همچنین مسائل امنیتی مرتبط با حضور تندروها در منطقه، عراق را ترک کرد.

میدان القیاره که ظرفیت آن حدود 800 میلیون بشکه برآورد می شود، روزانه 7 هزار بشکه نفت خام سنگین تولید می کرد. کنترل این میدان نفتی و پالایشگاه نفت نزدیک آن با ظرفیت تولید روزانه 16هزار بشکه نفت تصفیه شده، هم اینک به دست دولت اسلامی در آمده است.

پالایشگاه القیاره و یک پالایشگاه دیگر در نزدیکی آن پس از حمله تندورها، به دلیل فرار کارکنانشان، از کار افتادند. اما پس از آن که تندورها از کارکنان عراقی چاه نفت القیاره خواستند سر کارهای خود باقی بمانند و به آن ها قول حمایت دادند، استخراج نفت از این چاه، از سر گرفته شد. داعش این رفتار را در بیشتر چاه های نفتی تحت تصرف خود، تکرار کرده است.

یک مسئول عراقی در این باره، جنگ تندروها برای تصرف پالایشگاه نفت بیجی در شمال عراق را مثال زده است. این پالایشگاه بزرگترین پالایشگاه نفت در عراق است و شبه نظامی دولت اسلامی و دیگر گروه ها برای تصرف آن تلاش می کنند. این تلاش ها بدون آسیب زدن به پالایشگاه ادامه دارد.

یک مهندس که در میدان نفتی القیاره کار می کند، به شرط آن که نامش فاش نشود گفت: «دولت اسلامی تلاش می کند پالایشگاه ها و چاه ها سالم بمانند. ابتدا نفهمیدیم که چرا اقدام به تخریب نکردند اما پس از یک هفته، پس از آن پر کردن تانکرها را با نفت خام آغاز کردند. از ابتدا برای به دست آوردن سود از میدان برنامه ریزی می کردند.»

منابع دولتی عراقی می گویند براورد حجم سودی که گروه داعش از فروش نفت خام و مواد تصفیه شده دیگر به دست می آورد، دشوار است زیرا شمار تانکرهایی که هر روز منتقل می شود، متفاوت است.»

یک منبع دیگر گفته است که در عملیات جداگانه قاچاق نفت به اقلیم کردستان و ایران، گروه دولت اسلامگی روزنامه حدود یک میلیون دلار به دست می آورد اما این عملیات هم اکنون متوقف شده است.

یک صاحب شرکت در موصل می گوید که 250 بشکه نفت خام را به قیمت 6 هزار دلار از تندروها می خرد. او می افزاید: «گام بعدی منوط به مهارت های ما در تعامل با تاجران ترک است.»

از مالیات تا نایمکس

به عنوان منبع دیگر در آمد، گروه دولت اسلامی از تمام خودروها و کامیون هایی که به موصل بار می بردند، از کامیون بزرگ 400 دلار، از کامیون های کوچک 100 دلار و از خودروهای سواری در صورت حمل بار، 50 دلار مالیات می گیرند.

احمد یونس کارشناس عراقی در گوه های مسلح در این باره می گوید: «گروه های اسلامی امارتی اقتصادی با استفاده از درآمدهای رو به افزایش از زیر ساخت ها، بنا می کنند.»

او می افزاید: «با توجه به گستره حضور دولت اسلامی در عراق و سوریه و سیطره آن بر میدان های نفتی، فعالیت های اقتصادی این گروه افزایش یافته به گونه ای که به غولی اقتصادی با سهام هایی با ارزش میلیاردها دلار تبدیل خواهد شد.»

یونس ادامه می دهد: «آیا در آینده سهام های خود را از نایمکس خواهد گرفت؟ همه چیز ممکن است.»

چاه های تکریت

در مناطق جنوبی تر، نیروهای دولت اسلامی، کنترل دو میدان نفتی دیگر را در شرق تکریت زادگاه صدام حسین رئیس جمهوری سابق عراق در دست دارند.

یکی از آن ها میدان نفتی عجیل است که روزانه 25 هزار بشکه نفت خام تولید می کند. این میزان به پالایشگاه کرکوک منتقل می شود. همچنین از همین میدان روزانه 150 میلیون فوت مکعب گاز به نیروگاه کرکوک پمپاژ می شود.

پمپاژ گاز به نیروگاه کرکوک همچنان ادامه دارد اگر چه مقدار آن به 100 میلیون فوت مکعب کاهش یافته است. این نیروگاه به بسیاری از شهرها برق رسانی می کند. به نظر می رسد تندروها نمی خواهند بحران انرژی بیشتر از اکنون بشود.

یک مهندس در این نیروگاه می گوید که تندروها تنها مقادیر کمی از نفت را از عجیل به مکانی دیگر منتقل می کنند چرا که بیم آتش گرفتن گاز را در نتیجه روش های استخراج ابتدایی دارند.

اما میدان دیگری که به تصرف دولت اسلامی در آمد، میدان حمرین است که ظرفیت تولیدی آن به پنج تا شش میلیون بشکه روزانه می رد. پنج حلقه چاه نفت در این میدان وجود دارد.

یک مسئول امنیتی عراقی به خبرگزاری رویترز گفته است: «تانکرهایی برای قاچاق نفت از عجیل به حمرین به اقلیم کردستان عراق و ایران به کار می رود. نیروهای پیشمرگه کرد در برابر این فعالیت معمولا چشم می پوشیدند.»

او افزوده است: «اما نیروهای امنیتی عراقی و نیروهای پیشمرگه از روز 12 جولای جاری، ممانعت از حرکت این تانکرها را آغاز کردند. ارتش تانکرهایی که به سمت شرق می رفتند را به وسیلیه تانکر بمباران کرد. نیروهای کرد هم تانکرهای حامل نفت به مناطق تحت کنترل خود را مصادره کردند.»

صباح نوری سخنگوی واحد مبارزه با ترورسیم درارتش عراق گفت: «موفق شدیم بیش از 50 تانکر از روز 12 جولای منهدم کنیم. با هلیکوپتر توانستیم بخشی از عملیات قاچاق را متوقف کنیم و منبعی اصلی از درآمد تروریست را تعطیل کنیم.»

یک مشاور در وزارت نفت عراق ارزیابی کرده است که گروه داعش در هفته نخست تصرف مناطق شمالی عراق، حدود 10 میلیون دلار از قاچاق نفت به دست آورده باشد.

رئیس شهرداری طوزخرماتو که میان تکریت، اقلیم کردستان و ایران واقع است گفته که راه قاچاق نفت از این مسیر، از حدود 10 روز پیش، بسته شده است.