.
.
.

حماس: تنها پس از پایان محاصره غزه آتش بس را می پذیریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خالد مشعل رئیس دفتر سیاسی گروه فلسطینی حماس تاکید کرد که این گروه آتش بس با اسرائیل را تا زمان پایان یافتن محاصره نوار غزه، نخواهد پذیرفت.

حماس، از هفت سال پیش و در پی تنش با گروه فتح، کنترل نوار غزه را در دست دارد. از آن زمان تا کنون، این منطقه در محاصره نظامیان اسرائیل قرار دارد.

نوار غزه منطقه ای کوچک است که در آن بیش از یک میلیون و 800 هزار فلسطینی زندگی می کنند.

اسرائیل می گوید برای جلوگیری از رسیدن اسلحه به دست حماس و دیگر گروه های فلسطینی، نوار غزه را محاصره کرده است. اکنون نیز می گوید که برای جلوگیری از پرتاب موشک و راکت از غزه به سمت مناطق اسرائیلی، حمله نظامی خود را به این منطقه آغاز کرده است.

اما حملات 17 روزه اسرائیل به نوار غزه، تا کنون بیش از 650 کشته بر جای گذاشته که اکثر آن ها غیر نظامی هستند. بیش از 100 از قربانیان، کودک هستند.

خالد مشعل که در کنفرانسی خبری در دوحه پایتخت قطر سخن می گفت، تاکید کرد: «ما خواستار پایان محاصره غزه پیش از هر توافق دیگر هستیم.» او تاکید کرد: «امروز و هر زمان دیگری در آینده هر گونه پیشنهادی برای آتش بس را پیش از مذاکره بر سر خواست های حماس، رد می کنیم. پایان محاصره نوار غزه توسط اسرائیل از جمله این خواسته ها است.»

رئیس دفتر سیاسی حماس افزود شمار کسانی که در نوار غزه در اثر گرسنگی و محاصره جان خود را از دست می دهند، بیشتر از تعداد کسانی است که در جنگ کشته می شوند.

|خالد مشعل گفت که حماس هر آتش بس انسانی موقت انسانی را می پذیرد، اما تا پیش از پایان محاصره، با آتش بس دائم موافقت نمی کند.

او همچنین افزود که جان کری وزیر امور خارجه آمریکا از قطر و ترکیه خواست نزد حماس وساطت کرده و این گروه را به پذیرش آتش بس متقاعد کنند.

مشعل تاکید کرد که 15 هزار منزل در نتیجه حملات اسرائیل که هزاران آواره بر جای گذاشت، آسیب دید. او تاکید کرد آن چه امروز در غزه روی می دهد، یک فاجعه است و شمار قربانیان از غیر نظامیان، بسیار زیاد است.

رئیس دفتر حماس تاکید کرد که هیچ کس نمی تواند «مقاومت» را خلع سلاح کند. او گفت «مقاومت» تنها در صورتی با خلع سلاح موافقت خواهد کرد که محاصره و اشغال پایان یابد و اسرائیل نیز خلع سلاح شود.