.
.
.

حماس: یک سرباز اسرائیلی را اسیر کردیم..اسرائیل: صحت ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گردان های عزالدین القسام، شاخه نظامی "جنبش مقاومت اسلامی فلسطین" (حماس) روز یکشنبه 20-7-2014 اعلام کرد در درگیری با دشمن صهیونیستی در نوار غزه یک سرباز اسرائیلی را به اسارت خود در آورده است.

به عقیده کارشناسان اسارت "شاوول آرون" سرباز اسرائیلی از نتایج ملموس تهاجم زمینی اسرائیل به نوار غزه است. این اقدام همانند اقدام پیشین گروه های فلسطینی در به اسارت در آوردن سرباز "گیلعاد شالیط" در عملیات نفوذی حماس به داخل خاک اسرائیل است.

اما "ران پروسور" (Ron Prosor)، سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد، با غیرواقعی خواندن خبرهای مربوط به اسارت یک سرباز اسرائیلی، هدف از عملیات در نوار غزه را از بین بردن تونل‌های زیرزمینی حماس عنوان کرد.

به گفته سخنگوی گردان های عزالدین قسام، این سرباز در جریان عملیاتی که منجر به کشته شدن 13 سرباز دیگر شد، به اسارت در آمده است.

سفیر اسرائیل در حاشیه جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد به خبرنگاران گفت: "هیچ سرباز اسرائیلی به اسارت در نیامده و این شایعات صحت ندارد".

از نظر نظامی اسارت سرباز اسرائیلی توسط حماس ضربه روانی شدیدی به دیگر سربازان اسرائیلی وارد خواهد کرد و از نظر سیاسی موضع بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل را در مقابل مخالفانش را تضعیف خواهد کرد.

ابوعبیده، سخنگوی گردان‌های عزالدین قسام، شاخه نظامی جنبش حماس، اعلام کرد که یک سرباز اسرائیلی با نام "شاوول آرون" در درگیری با نیروهای اسرائیل شب شنبه گذشته به اسارت در آمده است.

سخنگوی القسام افزود: "سرباز مذکور "شاوول آرون" نام داشته و دارای کارت خدمت شماره 6092065 است که در عملیات "التفاح" در شرق نوار غزه به اسارت درآمد.

در واکنش به خبر دستگیری این سرباز اسرائیلی هزاران فلسطینی به خیابان ها آمدند و به شادی پرداختند. برخی از آنان تیراندازی هوایی می کردند و از بلندگوهای مساجد صدای تکبیر پخش شد.

سامی ابوزهری سخنگوی حماس، در پی انتشار خبر اسارت در آمدن سرباز اسرئیلی گفت: "اعلام القسام در باره به اسارت در آمدن سرباز صهیونیستی، پیروزی بزرگی برای مقاومت است و انتقام خون شهداست".

ارتش اسرائیل در پاسخ به بیان القسام اعلام کرد که در باره صحت این ادعا تحقیق می کند.

در ژوئن سال 2006 گروه های فلسطینی ازجمله القسام در عملیاتی "گیلعاد شالیط" سرباز اسرائیلی را به اسارت خود در آوردند و تا نوامبر سال 2011 اسیر ودر مقابل آزادی بیش از 1000 اسیر و زندانی فلسطینی آزاد شد.