.
.
.

اتحادیه میهنی کُردستان دو تن را نامزد تصدی پست ریاست جمهوری عراق کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق اعلام کرد فواد معصوم و برهم احمد صالح دو تن از رهبران این حزب را برای تصدی پست ریاست جمهوری عراق نامزد کرده است.

به گزارش تلویزیون العربیه به نقل از رسانه های خبری وابسته به حزب اتحادیه میهنی کُردستان، قرار است یکی از این افراد به جای جلال طالبانی که دوره ریاست جمهوری اش پایان یافته، رئیس جمهوری عراق شود.

جلال طالبانی رهبر اتحادیه میهنی کردستان عراق است. او بیش از دو سال به دلیل وخامت وضعیت جسمانی، در بیمارستانی در آلمان بستری بود که سرانجام رووز شنبه به شهر سلیمانیه در اقلیم کردستان بازگشت. به نظر می رسد از لحاظ جسمی آقای طالبانی توان بر عهده گرفتن مسئولیت های رئیس جمهوری را ندارد.

به گزارش سایت "کورد تودی" ملا بختیار از مقام های مسئول در دفتر سیاسی حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق شامگاه یکشنبه 20 ژوئیه گفت: "در نهایت تصمیم گرفتیم تا فواد معصوم و برهم احمد صالح را به عنوان دو نامزد حزب اتحادیه میهنی کردستان برای تصدی سمت ریاست جمهوری نامزد کنیم."

ملا بختیار افزود: " ما مسعود بارزانی رییس منطقه کردستان عراق و سلیم الجبوری رییس پارلمان کشور را در جریان تصمیم خود قرار دادیم."

اقدام اتحادیه میهنی کردستان در معرفی دو نامزد برای تصدی سمت ریاست جمهوری عراق یک روز بعد از ورود طالبانی به این کشور صورت گرفت.

فواد معصوم یکی از رهبران بلندپایه اتحادیه میهنی کردستان و یکی از نزدیکان جلال طالبانی است و تاکنون سمت های وزارتی و سیاسی مختلفی بر عهده داشته است.

ریاست فراکسیون ائتلاف کردها در پارلمان عراق تازه ترین سمت رسمی فواد معصوم است.

به گزارش خبرگزاری شین هوا از بغداد ، معاون نخست وزیر در دولت مرکزی عراق و نخست وزیر منطقه کردستان در کارنامه فعالیت های برهم صالح دیده می شود.

لازم به ذکر است که براساس ساختاری نانوشته، اما عرف رایج سیاسی در عراق، رئیس جمهوری باید کرد، نخست وزیر از میان شیعیان و رئیس پارلمان از نمایندگان سنی انتخاب شوند.