.
.
.

درگيری های شديد در فرودگاه طرابلس پایتخت ليبی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبرگزاری فرانسه روز یکشنبه 20-7-2014 به نقل از منابع امنیتی و شاهدان عینی از درگیری های شدید میان گروه های مسلح در فرودگاه بین المللی طرابلس لیبی خبر داده است.

طبق این گزارش جیلانی الداهش، مسئول بخش امنیت فرودگاه گفته است که صبح امروز یکشنبه فرودگاه طرابلس با خمپاره، موشک،تانک و توپخانه مورد حمله قرار گرفت .

وی تاکید کرد:" حمله امروز که با اسلحه سنگین صورت گرفته، از "خشونت آمیز ترین" حملات گروه های مسلح از آغاز درگیری میان گروه های اسلامگرای مسلح در فرودگاه طرابلس لیبی بوده است".


فرودگاه بین الملل طرابلس طی هفته گذشته شاهد درگیری‌های شدید میان شبه نظامیان و نیروهای امنیتی لیبی بود. در این درگیری‌ها دست کم 5 تن کشته شدند و بیش از 25 تن دیگر نیز زخمی بودند. شبه نظامیان لیبیایی در تلاش برای کنترل این فرودگاه بارها آن را هدف حملات خمپاره‌ای خود قرار دادند که در پی اصابت خمپاره ها به این فرودگاه نود درصد از هواپیماهای موجود در آن آسیب دید و خسارات زیادی به ساختمان فرودگاه وارد آمده است.

قرار بود طرفین درگیر بر سر آتش بس در اطراف این فرودگاه و بی طرف بودن فرودگاه بین المللی طرابلس به توافق برسند اما این فرودگاه همچنان شاهد درگیری میان شبه نظامیان از یک سو و نیروهای امنیتی وابسته به خلیفه حفتر فرمانده اسبق نیروی زمینی ارتش لیبی است.

در پی نا آرامی‌های لیبی شورای امنیت سازمان ملل متحد از طرف های درگیر در این کشور خواست به منظور فراهم کردن ثبات و امنیت در این کشور، وارد گفت و گوهای سیاسی شوند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد حوادث جاری در لیبی بویژه درگیری‌‌های اطراف فرودگاه بین المللی طرابلس پایتخت این کشور را به شدت محکوم کرده و بر ضرورت کنار گذاشتن خشونت و عدم تهدید و استفاده از زور برای تحقق اهداف سیاسی تأکید کرده است.

روز پنجشنبه دولت لیبی از جامعه بین الملل و شورای امنیت سازمان ملل متحد خواست بدون دخالت نظامی، از صنعت نفت این کشور در برابر درگیری ها که منجر به صدمه رسیدن به مراکز نفتی و تأسیسات استراتژیک این کشور بویژه بعد از حمله به فرودگاه بین‌المللی طرابلس شده است، محافظت کنند.

محمد عبد العزیز، وزیر خارجه لیبی در خلال نشستی که در مقر شورای امنیت در نیویورک داشت، گفت:" ما خواستار دخالت نظامی نیستیم اما به کارشناسانی نیاز داریم که به مردم لیبی چگونگی محافظت از تأسیسات استراتژیک، نفت و منابع کشورشان را آموزش دهند".

دولت آمریکا نیز خواستار تشکیل فوری مجلس لیبی و پایان دادن به خشونت‌ها در این کشور شده است.